فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

چگونه عمر مفید خودرو را افزایش دهیم

۱۳۹۷/۱۱/۲۳


چگونه عمر مفید خودرو را افزایش دهیم : خودروها در جاده به طور متوسط 8 تا 10 سال عمر مفید دارند. میانگین سفر در هر سال حدود 24 هزار کیلومتر است.

برخی کارشناسان معتقدند، عمر مفید خودرو های جدید نسبت به اتومبیل های قدیمی، کاهش یافته، موضوعی که با در نظر گرفتن سیاست های حفظ بازار و فروش و عرضه قطعات تولیدی برای خودرو ها قابل فهم می شود.

البته به موازات کاهش عمر مفید خودرو، از حیث ایمنی و رفاهی شاهد بهبود کیفیت ساخت اتومبیل ها هستیم، با همه این اوصاف، در صورت رعایت برخی موارد و دقت نظر در نحوه بکارگیری خودرو می توان، عمر مفید خودرو را با افزایش هر چه بیشتری همراه کرد.

راهکار های تاثیرگذار در افزایش طول عمر خودروهای جدید

دقت نظر در تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

در تمامی خودرو های جدید، ارتباط میان میل لنگ و سایر اجزای موتور به واسطه تسمه تایم انجام می پذیرد. در تکنولوژی قدیمی ساخت خودرو، این ارتباط توسط زنجیری خاص برقرار می شد که صدای بالای موتور باعث تغییر جنس تسمه مذکور از فلزی به پلاستیکی شد.

بی توجهی به تعویض به موقع تسمه تایم، خسارات بسیاری را به مالک خودرو تحمیل خواهد کرد و در صورت پاره شدن تسمه تایم (بخصوص در سرعت بالا) تعمیر و آماده سازی مجدد اتومبیل، با هزینه های سنگینی همراه خواهد شد.

عمر متوسط تسمه تایم بر حسب میزان کارکرد کیلومتر خودرو محاسبه می شود که به طور معمول پس از 60 تا 80 هزار کیلومتر کارکرد، باید نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کرد.

اگرچه پس از 80 هزار کیلومتر، تسمه تایم پاره نخواهد شد، اما با عنایت به آسیب های سنگینی که متعاقب پارگی تسمه تایم به خودرو تحمیل می شود، استقبال از چنین ریسکی منطقی و معقولانه به نظر نمی رسد و پیشنهاد می شود حداقل کارکرد که 60 هزار کیلومتر است، مبنای زمان تعویض تسمه مذکور قرار گیرد

.

نقش روغن با کیفیت در طول عمر موتور خودرو

اگر بنزین خودرو را به مثابه آب و غذای خودرو تصور کنیم، به طور قطع اهمیت روغن موتور همچون خون در بدن انسان است و کم توجهی و سهل انگاری در انتخاب روغن استاندارد و با کیفیت وهمچنین غفلت از تعویض به موقع آن، می تواند عمر موتور خودرو را تحت الشعاع قرار دهد.

برای تعویض به موقع روغن موتور باید دو مولفه اساسی را مد نظر قرار داد که این دو مولفه بر دو عنصر زمان و میزان کارکرد استوار است.

نمی توان میزان کارکرد مشخص و واحدی برای روغن موتور ها تعیین کرد و هر روغنی بنابر کیفیت و نوع ساخت آن، از شرایط متفاوتی برخوردار است.

بر روی قوطی هر روغن موتور، میزان کارکرد مفید روغن درج شده که باید مبنای زمان تعویض روغن قلمداد شود، اما برخی صاحب نظران فنی معتقدند، حتی اگر روغن موتوری از قابلیت کارکردی به میزان 8،10 یا حتی 12 هزار کیلومتر نیز برخوردار بود، بهتر است بعد از 6 هزار کیلومتر کارکرد، نسبت به تعویض آن اقدام شود.

بهترین کارکرد روغن خودرو در 6 هزار کیلومتر ابتدایی است و اگر قابلیت کارکرد روغنی فراتر از این میزان تعریف شده بود، با تعویض به موقع، ریسک احتمالات گوناگون به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.

چگونگی افزایش طول عمر خودرو

برخی روغن موتور ها درنهایت قابلیت 4 تا 5 هزار کیلومتر کارکرد را دارا هستند که در خصوص چنین روغن هایی نباید مبنا را بر 6 هزار کیلومتر قرار داد.

برخی گمان می کنند تا پر کردن سقف تعریف شده از حیث کارکرد خودرو (بر مبنای کیلومتر)، نباید نسبت به تعویض روغن اقدام کرد که این رویکرد، اشتباهی بزرگ محسوب می شود.

نظر ها در خصوص بازه زمانی تعویض روغن موتور متفاوت است، برخی سه ماه و برخی 6 و گاهی 8 تا 10 ماه نیز عنوان می کنند و این مقاطع، بازه هایی است که در صورت عدم به حد نصاب رسیدنِ کارکرد، باید با سر رسیدن زمان مذکور، اقدام به تعویض روغن کرد.

مبنا قرار دادن 6 ماه، منطقی ترین زمان برای تعویض روغن است و در صورت رعایت موارد مذکور، تا حدود زیادی عمر موتورِ خودرو (بخصوص رینگ، پیستون و ...) افزایش می یابد.

وسواس بیشتر در کنترل قطعات مصرفی خودرو به خرج دهید

سومین مولفه تاثیرگذار در بالا بردن عمر خودرو را در کنترل و دقت نظر در بازدید قطعات مصرفی است،برخی تصور می کنند قطعات خودرو های فعلی همچون اتومبیل های 20،30 سال گذشته، عمر طولانی مدت و کارکرد بسیار دارند در صورتیکه حتی در صورت تهیه و خرید قطعات اصلی و فابریک نیز نباید چنین ذهنیتی داشت.

سیستم ترمز، باتری، تصفیه بنزین، شیلنگ ها، تسمه دینام، وایر، شمع ها و... از مواردی است که باید در بازه های زمانی میان مدت کنترل شوند ودر صورت بروز نشانه های خرابی نسبت به تعویض آن اقدام کرد، زیرا خرابی برخی از آنها در نابهنگام ها می تواند با خسارات سنگینی همراه شود.

حساسیت به ریزش ها و قطراتی که از شیلنگ ها و کاسه نمد ها خارجی می شود

یکی دیگر از نشانه های خرابی خودرو را در نشتی هایی است که در قالب روغن، آب یا ضد یخ از خودرو خارج می شود، برخی از نارسایی ها در خودرو با نشانه و آلارم هایی همراه می شود که نشتی ها از نمونه ها و مصادیق آن به شمار می رود.

در صورت نشت آب یا روغن از شیلنگ ها یا کاسه نمد باید نسبت به آن حساس بود، زیرا ممکن است گاهی با شدت گرفتن نشتی،حجم آب یا روغن ترمز، موتور و... به میزانی کاهش یابد که با خسارات بسیاری همراه شود، پس نتیجه می گیریم نباید نسبت به این آلارم ها و نشانه های به ظاهر ساده، بی تفاوت بود..

 

عملکرد سیستم خنک کننده خودرو مورد بررسی قرار گیرد

کنترل و بازبینی سیستم خنک کننده خودرو را از عامل موثر دیگر در ارتقای عمر مفید اتومبیل است. هنگامی که موتور خودرو روشن است، اجزای مختلف آن با نظم و انتظام خاصی با هم درگیر هستند و مجموعه این فعالیت ها و اصطحکاکات دمای موجود در موتور را به میزان بالایی تشدید می کند.

برای جلوگیری از این افزایش دما، کارکرد استاندارد و صحیح سیستم کنترل دما یا خنک کننده نقش بسزایی ایفاء می کند و با چنین اوصافی، کنترل فنی خودرو و مسیر و مجاری عبور مایع خنک کننده ضرورتی است که نباید از آن غافل شد.

به روز رسانی نرم افزار های خودرو در اتومبیل های پیشرفته

بعد از موارد سخت افزاری و توجهِ به کنترل و بازبینی به موقع آن، به نرم افزارهایی اشاره می کند که در کارکرد صحیح خودرو های پیشرفته کنونی نقش حائز اهمیتی ایفاء می نماید.

در خودروهای جدید، سیستم الکترونیکی و نرم افزار های فعال در آن، بسیار مهم است و گاهی برخی نارسایی های خودرو در نرم افزار های بروز رسانی شده و جدید بهبود می یابد؛ بنابراین توجه و دقت نظر در این باره می تواند در بالا رفتن عمر مفید خودرو موثر واقع گردد.

بازدید دوره ای خودرو (حداقل سالی یکبار) از دیگر مواردی است که با رعایت آن می توان از بروز نارسایی هایِ پنهانی و احتمالی جلوگیری کرد، مشروط بر اینکه دقت نظر لازم در انتخاب مکانیک یا کارشناس فنی خِبره، لحاظ شود

به خرید لاستیک و عمر مفید آن توجه کنید

درباره اهمیت لاستیک خودرو در قسمت های مختلف اتومبیل : در صورت بروز ایراد و یا انقضای عمر مفید لاستیک،در کنار ایجاد فشار به جلوبندی خودرو،ممکن است ضریب مخاطراتی همچون ترکیدگی یا تصادفات ناگهانی به دلیل ترکیدگی ناگهانی لاستیک به صورت فزاینده ای افزایش یابد.

با عنایت به رخدادها و تجارب تلخی که از ترکیدگی لاستیک خودرووتمام شدن لنت مشاهده شده، باید با حساسیت بسیار به عمر مفید و میزان آج لاستیک توجه نمود.

 

مراکز مختلفی برای خرید تایر خودرو وجود دارند اما شاید دسترسی به این مراکز کمی سخت و زمان‌بر باشد. دکترخودرو متشکل از مجموعه فروشگاه های تعویض لاستیک  می باشد و در هر نقطه ای که شما بخواهید برای خرید لاستیک و نصب انواع لاستیک ميشلن  ،  لاستیک فالکن ، لاستیک بارز  و گلدستون .... در خدمت شماست . این نمایندگی با حضور به موقع و تعویض لاستیک درمحل باعث صرفه جویی دروقت و هزینه شما می شود .
دکتر خودرو عرضه کننده لاستیک با کیفیت بالا می باشد همچنین جهت دریافت قیمت روز لاستیک به سایت دکتر خودرو مراجعه نمایید.

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل