فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

معایب و مزایای بنزین سوپر چیست؟

۱۳۹۸/۱/۲۵


معایب و مزایای بنزین سوپر چیست؟ اگر خودرو دارید و رانندگی می کنید پس بارها به پمپ بنزین رفته و می روید. اما آیا تا بحال تفاوت بنزین معمولی و بنزین سوپر را فهمیدید؟ آیا پرسیدید از کسی که این دو مدل بنزین موجود در ایران چه تفاوتهایی دارند؟ معایب و مزایای بنزین سوپر چیست؟ برای پیدا کردن جواب این سوال ها با ما در ادامه همراه باشید.
بهتر است تا برای شروع این مطلب با اصطلاحی علمی به نام عدد اکتان آشنا شویم. عدد اکتان عددیست بین ۰ تا ۱۰۰ که نشان دهنده توان مقاومتی یک بنزین در برابر متراکم شدن است ( قبل از احتراق ). اما هرچه عدد اکتان یک بنزین بالاتر باشد، سوخت توان بیشتری برابر متراکم شدن خواهد داشت و به احتمال کمتر به صورت خود به خودی متراکم می شود و احتراق پیدا می کند. ( قبل از عمل احتراق )

تفاوت میان بنزین معمولی و بنزین سوپر

اما تفاوت میان بنزین معمولی و بنزین سوپر هم در عدد اکتان آنهاست. معمولا بنزین های سوپر دارای عدد اکتان بالاتر از ۹۰ را دارند اما بنزین های معمولی دارای عدد اکتانی بین ۸۵ تا ۹۰ می باشند.
اما در خصوص معایب و مزایای بنزین سوپر جدا از اینکه عدد اکتان آنها تا حدودی از مزایای بنزین سوپر محسوب می شود، باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنیم تا ببینیم بنزین مناسب برای خودرو باید چه عدد اکتانی داشته باشد. هر خودرویی دفترچه راهنمایی دارد که قبل از شروع به استفاده از خودرو بهتر است آن را مطالعه کنیم تا با شرایط خودرو آشنا شویم. در این دفترچه نوع بنزین مناسب برای خودرو و همچنین روغن موتور مناسب خودرو هم مشخص شده.

اما اگر در دفترچه خودرو، بنزین سوپر را به عنوان بنزین مناسب خودرو معرفی کرده باشد باید از بنزین سوپر استفاده کرد. زیرا در صورت استفاده از بنزین معمولی و به دلیل بالاتر بودن ضریب تراکم موتور خودرو ( کم بودن ضریب تراکم بنزین معمولی ) بنزین ممکن است قبل از رسیدن پیستون به بالاترین نقطه در سیلندر و قبل از جرقه شمع خودرو ، بنزین به صورت خود به خودی مشتعل شود و باعث ضربه خوردن موتور ماشین خواهد شد و منجر به بی نظمی شدید در حرکت پیستون می شود و قطعا فشار زیادی وارد می کند و موتور دچار ضربه می شود. این امر حتی در کوتاه مدت به موتور خودرو صدمات زیادی را وارد می کند و عمر مفید موتور ودرو را کاهش خواهد داد. یکی از معایب بنزین های معمولی هم سوختن ناقص محسوب می شود که این امر می تواند منجر به کاهش عمر کاتالیست ها در خودرو های جدید شود و به دنبال آن آلایندگی های بیشتری از اگزوز خودرو وارد محیط زیست خواهد شد. پس تا اینجا با برخی از معایب و مزایای بنزین سوپر آشنا شدیم

.

اما آیا در هر حالتی و در هر خودرویی استفاده از بنزین با عدد اکتان بالاتر منجر به بهبود عملکرد و در نتیجه ایجاد انرژی خروجی بیشتر می شود؟

این امر ممکن است تا حدودی درست و منطقی به نظر برسد منتها از نظر علمی کاملا به ساختار شیمیایی سوخت مرتبط است.

در ساختار شیمیایی بنزین پیوند هایی به نام کربن-کربن وجود دارند و همچنین پیوند های کربن-هیدروژن هم از دیگر ترکیب های مهم داخل بنزین است. هرچه نسبت ترکیب های کربن-کربن به کربن-هیدروژن بیشتر باشد به این معنی است که آن بنزین قادر به تولید انرژی بیشتری است. دلیل آن هم انرژی تولید شده بیشتر توسط پیوند های کربن-کربن است و به دنبال آن می توانند انرژی بیشتری را نسبت به سایر بنزین هایی که این ترکیب را کم دارند، تولید کند. البته بنزین صرفا با عدد اکتان بالاتر نمی تواند منجر به طی کردن مسافت بیشتر و توان بیشتر شود ولی بدون شک با توجه به مزایای بنزین سوپر استفاده از این بنزین می تواند عملکرد موتور را بهبود ببخشد.

تعویض لاستیک خودرو در محل

مراکز مختلفی برای خرید تایر خودرو وجود دارند اما شاید دسترسی به این مراکز کمی سخت و زمان‌بر باشد. دکترخودرو متشکل از مجموعه فروشگاه های تعویض لاستیک  می باشد و در هر نقطه ای که شما بخواهید برای خرید لاستیک و نصب انواع لاستیک ميشلن  ،  لاستیک فالکن ، لاستیک بارز  و گلدستون .... در خدمت شماست . این نمایندگی با حضور به موقع و تعویض لاستیک درمحل باعث صرفه جویی دروقت و هزینه شما می شود .
دکتر خودرو عرضه کننده لاستیک با کیفیت بالا می باشد همچنین جهت دریافت قیمت روز لاستیک به سایت دکتر خودرو مراجعه نمایید.

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل