فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس

۱۳۹۸/۲/۴


زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس : گیربکس و یا جعبه دنده یکی از مهمترین قطعات مکانیکی خودرو محسوب می گردد که وظیفه انتقال قدرت به چرخهای را بر عهده دارد. این قطعه همچنین میزان نیروی موتور را بر حسب میزان دور موتور و نیاز خودرو تنظیم می کند تا فشار بیش از حد به موتور وارد نشده و همچنین خودرو متناسب با دور موتور و وضعیت جاده با سرعت مناسب حرکت کند. اما باید بدانیم که جعبه دنده همانند موتور نیاز به تعمیر و نگه دارد، هر چند که بدلیل حساسیت در ساخت جعبه دنده ها مانند موتور خودرو نیاز به مراقبت دائمی ندارد.در جعبه دنده مایع روان کننده به نام روغن واسکازین وجود دارد که نقش بسزایی در طول عمر سیستم انتقال قدرت  را برعهده خواهد داشت.از همین رو برای اینکه بدانیم چه زمانی باید روغن جعبه دنده را بررسی کنیم دانستن چند نکته مهم ضرروی است.
چه زمانی باید روغن گیربکس را عوض کنیم ؟

صدای اصطحکاک آهن بر روی آهن

اگر زمانی که در جعبه دنده صدای ناهنجاری شبیه به جیغ کشیدن و یا اصطحکاک آهن آمد بدانید که بدون شک روغن واسکازین جعبه دنده کم شده است وهمین مهم منجر به این صدا شده است.پس به محض شنیدن این صدای وضعیت روغن جعبه دنده را درحالتی که خودرو روشن است مورد بررسی قراردهید.

خلاص شدن یا تعویض دنده ناخواسته:

در صورت که در حالت رانندگی هستید و بدون دخالت شما جعبه دنده به حالت خلاص درآمده و یا تعویض دنده غیر ارادی انجام شد ، بدانید که روغن گیربکس به شدت کثیف شده است چرا که بدلیل بالا رفتن غلظت واسکازین،عملیات روان کنندگی به خوبی برقرارنشده ودندهها بدلیل اصطحکاک بالا دچار واکنش های ناگهانی می گردند.

تاخیر در تعویض دنده

معمول جعبه دنده ها دارای تاخیر چند صدم ثانیه برای اجرای دستورات راننده هستند اما اگر این تاخیر یا به قول فنی ها لگ به میزان بیشتر از 1 ثانیه رسید نشان می دهد که روغن جعبه دنده وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. معمولا دلیل این امر کثیف شدن واسکازین می باشد.

تعویض دنده دشوار

جعبه دنده باید بدون معطلی و به راحتی عملیات تعویض را انجام دهد .اما اگر اهرم دنده سفت جابجا شده و یا عملیات تعویض دنده به سختی صورت می گیرد باید بدانید که روغن واسکازین جعبه دنده بیش از حد کثیف شده است. البته توجه داشته باشید که خودروهای وطنی صفر کیلومتر بدلیل عدم آبندی مناسب تا چند هفته ابتدایی اهرم دنده به سختی جابجا می شود اما این مشکل ربطی به واسکازین نداشته و بعد از چند هفته مشکل بر طرف می گردد.

نکته آخر :

در انتها باید بگوییم که رنگ روغن واسکازین در بیشتر موارد قرمز روشن می باشد و در هنگام بازدید اگر با رنگ های دیگر نظیر سیاه یا قرمز پر رنگ روبرو شدید بدانید که واسکازین جعبه دنده کثیف شده و نیاز به تعویض دارد. در خصوص تعویض روغن واسکازین نظرات مختلفی وجود دارد . برخی از خودروهای روز دنیا که به جعبه دنده اتوماتیک مجهز شده هیچگاه نیاز به تعویض و بازدید روغن واسکازین ندارد. اما در صورتی که خودروی شما از جعبه دنده دستی برخودار بود و یا در بروشور خودرو اشاره به مادام العمر بودن روغن واسکازین نشده است بهتر است در هر 50 هزار کیلومتر روغن واسکازین خودروی خود را چک نمایید.

تعویض لاستیک خودرو در محل

مراکز مختلفی برای خرید تایر خودرو وجود دارند اما شاید دسترسی به این مراکز کمی سخت و زمان‌بر باشد. دکترخودرو متشکل از مجموعه فروشگاه های تعویض لاستیک  می باشد و در هر نقطه ای که شما بخواهید برای خرید لاستیک و نصب انواع لاستیک ميشلن  ،  لاستیک فالکن ، لاستیک بارز  و گلدستون .... در خدمت شماست . این نمایندگی با حضور به موقع و تعویض لاستیک درمحل باعث صرفه جویی دروقت و هزینه شما می شود .
دکتر خودرو عرضه کننده لاستیک با کیفیت بالا می باشد همچنین جهت دریافت قیمت روز لاستیک به سایت دکتر خودرو مراجعه نمایید.برچسب ها:

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل