فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

بیشتر لاستیک خودرو را بشناسیم

1398/3/23


بیشتر لاستیک خودرو را بشناسیم:کارشناسان توصیه دارندقبل از خریدتایر دفترچه راهنمای خودرو را به دقت مطالعه نمایید،لاستیک خودرو یکی از اجزای اساسی خودرو است،برای این که بیشتر لاستیک خودرو را بشناسیم،با ما همراه شوید.

تحقیق قبل ازخرید لاستیک خودرو

قبل از اقدام به خرید هر وسیله ای،معمولا در مورد آن تحقیق می کنیم.لاستیک هم دقیقا مانند وسایل و کالاهای دیگری که می خریم است.

قبل از اقدام به خرید آن حتما پرس و جو نماییدو حتی بدانید که از کدام نوع برند می خواهیدمانند:لاستیک یزدتایر یا لاستیک گلدستون و... خرید نمایید.

باید بدانید که از لاستیک خودرو چه انتظاراتی دارید. آیا بیشتر در زمستان رانندگی می کنید؟ و یا مثلا آیا برایتان مهم است که تا چه سرعتی می توانید با آن برانید؟

چراتاریخ تولید لاستیک مهم است؟

اولین و مهمترین سوالی که در مورد لاستیک مطرح می شود، تاریخ تولید آن است.مثل همه ی کالاها و اجناس لاستیک هم تاریخ تولید و انقضای مشخصی دارد.

وقتی طول عمر آن به سر برسد دیگر نباید از استفاده نمود.تفاوتی که شاید لاستیک با دیگر کالاها داشته باشد در این است که فقط تاریخ تولید دارد.

گفته می شود که حداکثر عمر لاستیک 5 سال است. اما ممکن است لاستیکی بعداز 3 سال دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد. پس سن لاستیک بسته به نوع استفاده از آن می تواند متغیر باشد.


حالا از کجا متوجه شویم که لاستیک تولید چه تاریخی است؟!


به راحتی!روی دیواره ی لاستیک کلمه ی DOT نوشته شده است که روبروی آن یک عدد 4 رقمی درج شده است.به عنوان مثال 1516. یعنی اینکه این لاستیک برای هفته ی پانزدهم سال 2016 می باشد.دو عدد سمت چپ مربوط به هفته و دو عدد سمت راست مربوط به سال تولید می باشد.

آشنایی با کدهای درج شده روی لاستیک

کد سایش

ساییدگی لاستیک کاملا با آج لاستیک مرتبط است.هر لاستیکی بعد از استفاده ی طولانی مدت ساییده میشود.

یعنی اینکه آج هایش از بین می رود و عمق بین شیارهای آن کم می شود.به میزان سایش ضریب داده می شود،هر چه این ضریب بالاتر باشد دوام و طول عمر لاستیک بیشتر خواهد بود.

برای مثال لاستیکی که ضریب سایش 200 دارد در مقایسه با لاستیک که ضریب سایشش 100 است بیشتر عمر خواهد کرد.این عدد بین 100 تا 700 متغیر است.

کد چسبندگی

چسبندگی لاستیک به عوامل متعددی برمی گردد مثل جنس لاستیک و میزان کائوچویی که در تولید آن استفاده شده است.ولی مهم ترین عامل آج لاستیک است.وقتی آج لاستیک سالم باشد ترمز گیری و چسبندگی لاستیک به جاده افزایش می یابد.

کد سرعت

و اما کد سرعت.روی دیواره ی لاستیک این کد به صورت یک حرف لاتین مثلW  درج شده است.این به این معناست که لاستیک می تواند تا حداکثر 270 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد

کد دما

گرما دشمن لاستیک است.وقتی لاستیک در حرکت است و در حال چرخیدن می باشد گرمای درونی آن بالا می رود.جنس لاستیک در این کدگذاری تعیین کننده است.

برای آزمودن تایر از جهت توانایی تحمل دمای بالا، تایر ها در سرعت های بالا و با شرایط ودمایی ویژه تست می شوند.

برای رتبه بندی میزان تحمل دما از حروف ‌ A-B-C استفاده میشود که حرف A نشانگر بیشترین میزان تحمل لاستیک در مقابل دمای بالا بر اثر حرکت با سرعت زیاد میباشد.اگر تایری رتبه ی C است به این معنی نیست که تایر امنیت ندارد یا خوب نیست. ولی میزان تحمل گرمای آن در مقایسه با رده ی A   کمتر است.

شاخص بار

 هر تایری با توجه به ساختار, توان تحمل میزان بار مشخصای را با در نظر گرفتن حد اکثر سرعت مجاز و حد اکثر فشار باد دارد.طبق استانداردهای تایر، شاخص بار با اعدادی تعریف می شود ،هر یک معرف مقدار حد اکثر بار قابل تحمل توسط یک حلقه تایر مای باشد.

چرا مراقبت از لاستیک مهم است؟!

1.باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود.

اگر به طور مداوم لاستیک های خودرو را بررسی کنیم دیگر نیازی به تعویض زود به زود آنها نخواهیم داشت. تا جایی که میتوانید اجازه ندهید لاستیک به خرج بیافتد. تنها راه آن هم مراقبت از لاستیک هاست که اصلا هم کار سختی نیست! از مهمترین مواردی که باید حتما بررسی شود فشار باد لاستیک است .

2.باعث کاهش مصرف سوخت می شود.

تایرهای کم باد یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف سوخت هستند. مقاومت غلطشی در تایرهایی که میزان باد مناسبی ندارند زیاد است.

این به این معناست که لاستیک ها نیاز به صرف انرژی بیشتری از سوی موتور برای حرکت دارند. بنابراین مصرف سوخت بالاتر از حد معمول می شود.

3.رانندگی ای ایمن را فراهم می کند.

تایر ها تنها نقطه ی اتصال خودرو به زمین هستند. لاستیک هایی با آج سالم ، ایمنی خودرو را در هر شرایطی به خصوص زمان ترمز گیری افزایش می دهد. لاستیکی که در شرایط استاندارد باشد جای هیچ گونه نگرانی برای راننده باقی نمیگذارند.

دیگران نیز این مطلب را خوانده اند:

---------------------------------------------------------------------------------------

ضرورت گاز نیتروژن در تایر ها

معایب و مزایای بنزین سوپر چیست؟

رینگ اسپرت بر عملکرد خودرو چه تاثیری دارد

--------------------------------------------------------------------------------------

چگونه از لاستیک بیشتر کار بکشیم؟!

جا به جایی چرخشی لاستیک ها را جدی بگیریم.تعویض محل قرار گرفتن تایرها به صورت گردشی، مانع ساییدگی غیر یکنواخت لاستیک ها می شود. در نتیجه با انجام این کار به طول عمر لاستیک ها می افزاییم و می توانیم بیشتر از آنها کار بکشیم.

حالا چه زمانی باید این کار انجام شود؟توصیه می شود که هر 10000 تا 13000 کیلومتر این جا به جایی انجام شود.سعی کنید قبل از این که لاستیک ها کاملا ساییده شوند این جا به جایی را انجام دهید.هر وقت دیدید که لاستیک ها شروع به ساییده شدن کرده اند حتی در حد کم ، اقدام به جا به جایی لاستیک ها کنید.جهت راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.



برچسب ها:

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل