فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

کنترل مصرف سوخت با باد لاستیک

1398/4/9


کنترل مصرف سوخت با باد لاستیک : حفظ مقدار صحیح فشار باد لاستیک باعث عملکرد بهینه تایر و کاهش مصرف سوخت می‌شود. کم باد بودن لاستیک سایش لاستیک را نامنظم نموده و عمر آج را کاهش می دهد. فروشگاه لاستیک دکتر خودرو ارائه دهنده انواع لاستیک و خدمات تعویض لاستیک مشاور شما عزیزان درباره اطلاعات لاستیک خودرو خواهد بودبا ما تماس بگیرید.

کنترل مصرف سوخت با باد لاستیک

باد لاستیک از جمله مواردی است که هم می تواند مصرف سوخت شما را افزایش دهد هم منجر به کاهش مصرف سوخت شود. پس تنظیم بودن فشار باد تایرها مصرف سوخت شما را کم خواهد کرد.

یکی از مهمترین عوامل موثر در ایمنی هر خودرو لاستیک ها هستند.به همین دلیل یک راننده خوب باید در حفظ و مراقبت از لاستیک های اتومبیل دقت زیادی کند.

 

طی تحقیقات و مطالعات متعدد تنظیم بودن باد لاستیک می تواند مصرف سوخت شما را تا 6 درصد کمتر کند.

از جمله عواملی که دوام و عمر لاستیک را افزایش می دهد:

  • داشتن سرعت مناسب
  • تنظیم و میزان بودن باد تایرها به صورت مرتب.

کاهش مصرف سوخت با نگهداری مناسب از لاستیک

یکی از مواردی که سبب فرسایش زود هنگام و کم شدن عمر تایر ها می شود گرمای زیاد است.تنظیم نبودن باد لاستیک و داشتن سرعت بالا دو عاملی هستند که باعث افزایش دمای تایر ها می شوند و در نتیجه لاستیک ها زودتر دچار فرسودگی خواهند شد و مصرف سوخت را تا حد قابل توجهی افزایش می دهند.

کاهش باد لاستیک ماهیانه!

به طور کلی در هر ماه باد لاستیک ها یک درجه (psi) کم می شود.پس شما باید به طور میانگین هر ماه یک بار میزان باد خودرو را کنترل کنید.چرا که باد لاستیک ها اگر کم باشند تماس بیشتری با سطح زمین ایجاد می کند و اصطکاک آن بیشتر می شود.در نتیجه خودرو برای حرکت باید مصرف سوخت خود را افزایش دهد.


میزان باد لاستیک

زمانی که باد لاستیک شما به اندازه ی مجاز کارخانه تنظیم شده باشد مصرف سوخت کاهش می یابد.

این در صورتی است که اگر رعایت نشود مصرف سوخت به میزان یک درصد بیشتر خواهد شد.

فشار باد یک چرخ

زمانی که باد لاستیک حتی یک چرخ به میزان شش درجه psi کمتر از حد مجاز باشد و میزان باد چرخ های دیگر بهینه باشد باز هم می تواند مصرف سوخت خودرو شما را تا 3 درصد بیشتر کند و کارایی آن لاستیک نیز کم می شود.

 حرکت باعث بالا رفتن دمای تایر ها می شود.

زمانی که میزان سرعت خودرو بیشتر از حد مجاز شود دمای لاستیک به همان ترتیب بالاتر می رود و این گرم شدن لاستیک از عمر آن می کاهد.

هنگامی که باد لاستیک تنظیم باشد و سرعت شما بر روی 80 کیلومتر بر ساعت قرار داشته باشد.مطمئن باشید در سرعت 135 کیلومتر در ساعت عمر مفید آن حدود 41 درصد کمتر خواهد شد.

باید خاطر نشان کرد که در این سرعت مصرف سوخت شما نیز به اندازه حدودی 11 درصد بیشتر می شود.


عواملی که می تواند مصرف سوخت را افزایش دهند


پایین بودن شیشه اتومبیل

یکی دیگر از مواردی که مصرف سوخت را افزایش می دهد پایین بودن شیشه های اتومبیل در حین حرکت است. به عبارتی می توان گفت خودرو با سرعت بیش از 50 کیلومتر در ساعت مد نظرمان است. حتی اگر باد لاستیک ها تنظیم باشد خودرو طوری طراحی شده است که هوا از بالا و اطرف و قسمت پایین آن عبور می کنند و اگر مانعی برای این حرکت باشد می تواند فشار بیشتری به توان حرکتی و موتور خودرو وارد کند.

که به عنوان مثال می توان به پایین بودن شیشه خودرو در حال حرکت اشاره داشت هرچه سرعت خودرو بیشتر شود این فشار افزایش می یابد که یکی از عوامل مهم و قابل توجه در کارایی ایرودینامیکی اتومبیل بحساب می آید.


روشن کردن کولر اتومبیل در هوای گرم

در خودرو های متوسط علاوه بر باد لاستیک ها یکی دیگر از عوامل که می تواند سوخت را افزایش دهد روشن کردن کولر در فصل گرماست.

ضمنا باید این نکته را در نظر گرفت که این حالت از پایین بودن شیشه ها تاثیر کمتری دارد چرا که زمان روشن شدن کولر کمپرسور آن فعال می شود تا بتواند سرمای مد نظر را با توجه به میزان درخواستی بوجود آورد. برای همین کار فشار بیشتری به موتور می آورد. به عنوان مثال خودرویی با سرعت 80 و در دمایی معادل 28 در جه سانتیگراد در حال حرکت است.

مصرف سوخت تقریبی آن در حدود 3-6 درصد کمتر از خاموش بودن کولر است.


کم بودن باد لاستیک هنگام حرکت در مسیر ناهموار

کم شدن باد لاستیک یا کم کردن آن از جمل مواردی است که مصرف سوخت را بیشتر خواهد کرد.اگر مالک خودرو به تنظیم نبودن باد تایرها توجه و دقت کافی نداشته باشد باعث می شود که موتور خودرو برای به حرکت درآوردن آن فشار بیشتر را ایجاد کند و اتومبیل نیز با کندی جلو خواهد رفت.


کم کردن باد لاستیک

عده ای از افراد هنگام عبور از مناطقی که دارای سنگ ریزه یا برف هستند باد لاستیک خود را مقداری کم می کنند. البته این کار درست است؛ اما طبق گفته هایی که به آن ها اشاره کردیم باعث افزایش فشار به موتور شده و در نهایت مصرف سوخت را افزایش می دهد.


تغییر سایز رینگ و تایر

از جمله مواردی که در تمامی نقاط جهان سبب افزایش مصرف سوخت می شود تغییر سایز لاستیک ها و رینگ هاست.

زمانی که سایز تایر ها از عددی که کارخانه ی سازنده ی آن اعلام کرده است خارج شود باعث :

  • اصطکاک بیشتر لاستیک و جاده خواهد شد  
  • این امر به طور خودکار باعث افزایش فشار موتور
  • در نتیجه افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

این نکته را در نظر بگیرید که هر اندازه سایز لاستیک ها و رینگ خودروتان بیشتر باشد و باد لاستیک تنظیم نباشد مصرف سوخت بالاتر است.

و در مقابل آن لاستیک و رینگ کوچک می تواند مصرف سوخت را کاهش دهد.در آخر با رعایت کردن این نکات و مواردی که به آنها اشاره کردیم شما می توانید مصرف سوخت خودروتان را به اندازه ی قابل توجهی کاهش دهید.برچسب ها:

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل