فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

14 راه تشخیص عیب های جلوبندی خودرو

1398/4/17


تشخیص عیب های جلوبندی خودرو : عیب یابی از قسمت‌های مختلف جلوبندی خودرو را با ذکر مرحله های مختلف توضیح خواهیم داد.

14 راه تشخیص عیب های جلوبندی خودرو

 

1-به لاستیک ها سر می زنیم

به لاستیک ها سر می زنیم اما این بار فشار باد آن ها اهمیت آن چنانی ندارد بلکه آج لاستیک ها و ساییدگی آنها بسیار مهم بوده و می تواند باعث ایجاد  این عیب شود. لاستیک های جلو بسیار مهم هستند.

آج تایر ها  کیفیت آن ها و نحوه قرار گیری شان می تواند در بسیاری از پارامترها تأثیر بسیار زیادی بگذارد حتّی تفاوت میزان آج لاستیک چپ و راست می تواند غربیلک را تا حدودی بلرزاند پس در کیفیت لاستیک های خودرو خود دقت کنید تا از عوارض آن  دور بمانید

2-بالانس نبودن از چرخهای جلو

 دومین نکته ای که باید به آن دقت کنید بالانس نبودن از چرخهای جلو است نابالانسی در چرخ ها می تواند به راحتی فرمان را بلرزاند و حتی در صورت عدم برطرف کردن آن جلوبندی را نیز با عیوب غیر قابل پیش بینی مواجه کند

3-استفاده از میل تعادل

میل تعادل همان گونه که از اسمش پیداست برای حفظ تعادل خودرو  به کار می رود. این میله با شکل خاصی که دارد و نحوه اتصالش در سر پیچ ها نیروی پیچش رابین دوچرخ تقسیم کرده و ازخم شدن بیش از حد خودرو به یک سمت جلو گیری می کند.

این میله توسط دو بوش محکم نگه داشته می‌شود در صورت خرابی این بوش ها نیز غربیلک فرمان می لرزد یا اصطلاحا فرمان می زند .بوش های میل تعادل در بی سر و صدا کردن سیستم تعلیق و جلوبندی نقش به سزایی دارند .

4-بلبرینگ چرخ

اما قسمت دیگری که در جلوبندی نقش موثری دارد بلبرینگ‌ چرخ بوده که خرابی آن می‌تواند عیوب زیادی را به وجود آورد که از جمله آن ها لرزش فرمان خودرو است.

خرابی بلبرینگ چرخ صدای خاصی دارد که از آن می توان به معیوب بودن این قطعه پی‌برد.

توجه داشته باشید تنظیم بلبرینگ‌ چرخ بسیار مهم است و در عمر بلبرینگ‌ و کارکرد آن نقش زیادی دارد.

۵ -گرفتن ضربات جاده با کمک فنر

نقش اصلی در گرفتن ضربات جاده و کنترل نوسانات را در سیستم تعلیق کمک فنر بازی می‌کند این وسیله که خود می تواند عیوب و مشکلات زیادی را شامل شود که معمولاً تعمیرکارها با تعویض آن اقدام به رفع عیب می کنند اگر خراب شود، مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد .

گاهی لرزش فرمان نیز از خستگی شدید کمک فنر بوده که استحکام لازم را نداشته و  ارتعاشات را به سیستم فرمان و در نهایت غربیلک منتقل می کند .گاهی مواقع شل بودن کمک فنر نیز باعث ایجاد صدای اضافی و لرزیدن فرمان نیز می‌شود.

6- سیبک

سیبک نیز یکی از عوامل و ریشه های این عیب است وقتی سیبک خراب شده و حرکت مفصلی خود را به درستی انجام ندهدمی‌تواند این عیب را به وجود آورد.

سیبک نباید در راستای محورY حرکت داشته باشد به زبان ساده تر  سیبک  نباید حرکت عمودی آن چنانی داشته باشد لق بودن مجاز سیبک در راستای عمود آنقدر کم است که با دست حس نمی شود.

پس خرابی و لق بودن سیبک موجب لرزش فرمان و زدن آن می‌شود.

۷- تنظیم زوایای فرمان

تنظیم زوایای فرمان نیز در لرزش فرمان بسیار تاثیرگذار است پس اگر فرمان می لرزد،در اولین فرصت یک تنظیم فرمان انجام دهید

۸-خرابی اتصالات

گاهی خرابی اتصالات و شل بودن بیش از اندازه آنها نیز این مشکل را به وجود می‌آورد که با آچار کشی و کنترل مجدد برطرف می‌شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که در سیستم فرمان خودرو دیده می‌شود، انحراف خودرو به یک سمت در مسیر مستقیم است وقتی در حال حرکت در مسیر مستقیم هستید ،اگر فرمان را برای چند لحظه رها کنید خودرو تمایل دارد از مسیر مستقیم خارج شود و اصطلاحاً گفته می‌شود فرمان به سمتی می کشد.

اتصالات فرمان و تنظیم زوایای چرخ می تواند باعث بروز مشکل شود. پس آنها را نیز کنترل کنید.

9-شاسی خودرو

اما یکی از مهمترین دلایل این عیب شاسی خودرو است. وقتی شاسی خودرو از یک سمت مورد ضربه و آسیب قرار می‌گیرد تنظیمات اولیه کارخانه و ابعاد شاسی به سرعت به هم می‌ریزد برگرداندن آن به حالت اولیه بسیار مشکل بوده و گاهی این کار به درستی انجام نمی‌شود.

خودرویی که در اثر تصادف شاسی آن تغییر حالت داده باشد به سرعت در سیستم جلوبندی مشکل پیدا می‌کند.

سیستم فرمان و متعلقات آن هم که وابسته به جلو بندی است، سریع خراب شده و دچار مشکل می‌شود. کشیدن فرمان به یک سمت، خراب شدن سریع پلوس ها ،پاره شدن گردگیر آنها و در کل خرابی جلوبندی از عوارض این گونه خودروها است. پس قبل از خرید خودروی  کارکرده از سلامت شاسی اطمینان حاصل کنید.

۱۰ -نقش بازوی سگ دست

این بازو که نقش اساسی در جلو بندی بازی کرده و بازیگر نقش اول است در صورت خرابی باعث کشیدن فرمان به یک سمت می شود نگران نباشید قیمت این بازیگر نقش اول برخلاف بسیاری از بازیگران امروز زیاد نیست.

۱۱ -فنر

فنر در سیستم تعلیق به همراه کمک نقش جذب ضربات را بر عهده دارد. این فنر ضریب جذب انرژی خاصی داشته که باید به آن توجه کرد.

در بسیاری مواقع وقتی فنر خسته می شود سیستم هدایت خودرو را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث  کشیدن فرمان به یک طرف می‌شود. به زبان ساده تر فنر ضعیف شده و نیرو را نمی تواند جذب کند. پس از آن را باید عوض کنید. فنر نیز قیمت چندانی ندارد.

۱۲-خرابی سیستم ترمز

گاهی خرابی سیستم نیز باعث این مشکل می شود. نیروی ترمز باید بین چرخ‌ها به یک اندازه تقسیم شود. این تقسیم مساوی سبب می‌شود تا در زمان ترمزگیری هر چرخ به یک اندازه تحت تاثیر نیروی ترمز قرار بگیرد .

حال تصور کنید این نیرو به مساوات تقسیم نشده و یک چرخ کمی بیشتر تحت فشار قرار بگیرد .در  نتیجه تغییر دور به سرعت انجام گرفته و فرمان به یک طرف منحرف می‌شود. در این گونه مواقع خودرو و سیستم ترمز آن به یک ترمز ساز ماهر نشان داده شود .

ممکن است پمپ ترمز یک چرخ گیرپاژ کرده باشد و نتواند به درستی  ترمز بگیرد.

درمان این درد باز شدن پمپ ترمز و شست و شوی بوش های آن بوده تا کاملا روان حرکت کند.

۱۳-سر و صدای غیر عادی سیستم تعلیق خودرو

 اما عیب دیگر ،سر و صدای غیر عادی سیستم تعلیق خودرو است به گونه‌ای که شما در هر دست اندازی می افتید صدای تق تق یا هر نوع  صدای دیگری از سیستم تعلیق به گوش می‌رسد .

گاهی  می شود که شما خودرو را با دست تکان می دهید ولی صدای اضافی از سیستم تعلیق می شنوید .این گونه سر و صدای اضافی نشان دهنده خرابی سیستم تعلیق بوده که به راحتی قابل برطرف شدن است .

 ۱۴- کمک فنر

کمک فنرباید نه زیاد سفت نه زیاد نرم باشد.  همچنین پس از جمع شدن باید آرام به حالت اولیه خود بازگردد .

پس قبل از هر چیزی باید نحوه کار کمک فنر کنترل شود در این مواقع معمولا کمک فنر تعویض می شود.

سائیدگی سیبک و بدون روغن کار کردن آن هم سبب این سر و صدا می شود .سیبک نیز معمولا قابل تعمیر نیست چون به صورت پرسی ساخته می شود.

پس سیبک  نیز به راحتی تعویض می‌شود.شل بودن میل تعادل و برخورد آن با سایر قسمت‌ها سر و صدای اضافی تولید می کند گیج زدن خودرو را تقریبا همه ما با آن دست و پنجه نرم کرده ایم.

این هم یکی از شایع‌ترین عیب ها بوده که دلایل و ریشه های خود را دارد بار دیگر به میله تعادل باز می‌گردیم اگر این میله ضعیف شود و نتواند نیرو را به درستی در خود جذب کند خودرو به راحتی گیج می زند سیستم تعلیق ، فنر و کمک فنر نیز وقتی ضعیف می‌شوند باعث گیج شدن خودرو می شوندبرچسب ها:

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل