فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

روغن موتور را بهتر بشناسیم

1398/4/18


روغن موتور را بهتر بشناسیم زمان مناسب برای تعویض روغن موتور را باید به یاد داشته باشیم روغن موتور تمیز شفاف است ولی بعد از مدتی رنگ آن تیره می شود علاوه بر تغییر رنگ روغن موتور به علت جمع آوری برخی از ذرات از موتور خودرو کثیف نیز می شود

روغن موتور را بهتر بشناسیم

رنگ روغن و شفافیت آن باید به گونه‌ای باشد که به توان یک تیکه چوب تقریبا نازک را به راحتی در آن مشاهده کرد اگر رنگ روغن موتور تیره شده باشد، زمان تعویض آن فرارسیده است .

صدای نامناسب موتور و ضربه زدن آن

روغن  تمیز یک لایه نازک در بین قطعات موتور ایجاد می‌کند تا  اجزای فلزی موتور تماس مستقیم با هم نداشته باشند .

در صورتی که روغن موتور کارایی خود را از دست بدهد، نمی‌تواند این لایحه را ایجاد کند و قطعات با هم برخورد می کنند.

در این موقع صدای تولیدی موتور نسبت به حالت عادی بیشتر می‌شود. علاوه بر صدای بیشتر موتور عملکرد مناسبی از خود نشان نمی‌دهد و ضربه نمی‌زند . در صورت بروز این مشکلات باید نسبت به تعویض روغن خودرو اقدام کرد .

روشن شدن چراغ چک موتور یا تعویض روغن

روشن شدن چراغ تعویض روغن موتور نشان دهنده کم بودن روغن در موتور خودرو است .اگر چنین وضعیتی برایتان پیش آمد ابتدا سطح روغن موتور را بررسی کنید و اگر کم بود سریعاً به تعمیرگاه جهت تعویض روغن موتور مراجعه کنید در چنین  زمانی احتمال آسیب رسیدن به قطعات موتور بسیار بالا است بنابراین ریسک نکنید و به تعمیرگاه بروید.

دود نامناسب اگزوز خودرو

در هوای سرد می‌توان به وضوح بخار خارج شده از اگزوز خودرو را مشاهده کرد که امری طبیعی محسوب می‌شود .با این وجود اگر از اگزوز خودرو دود خارج شود امکان نشت روغن و یا وجود مشکل در قطعات موتور وجود دارد. برای رفع این مشکل به مکانیک خود مراجعه کرده و از او درخواست کنید تا موتور خودرو را مورد بررسی قرار دهد.

استشمام بوی روغن درون خودرو 

اگر بوی روغن درون کابین شدید باشد این موضوع به معنای وجود نشتی در سیستم روغن خودرواست.

اگر بوی استشمام شده ترکیبی از روغن و دود های خروجی از اگزوز باشد دمای موتور بیش از حد افزایش یافته و روغن در ناحیه اگزوز در حال سوختن است. افزایش بیش از حد دمای موتور می‌تواند خطرات زیادی را برای خودرو  به همراه داشته باشد و حتی می‌تواند باعث آتش گرفتن ماشین شود.

در حالت عادی می توانید به کیلومتر شمار اتومبیل خود توجه داشته باشیدتا متوجه زمان تعویض زمان تعویض روغن خودرو شوید، ولی اگر یکی از موارد بالا را مشاهده کردید حتما آنها را جدی گرفته و پیگیر آن ها باشید.

با تعویض به موقع و منظم روغن می توانید سلامت موتور را تا حد زیادی تضمین کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید تعویض روغن هزینه زیادی را برای صاحب خودرو و در پی ندارد  مخصوصا وقتی این مقدار هزینه را با زمانی که موتور آسیب دیده و ماشین نیاز به تعمیر دارد مقایسه کنید.

چرا روغن موتور باید تعویض شود

روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی آب و سوخت خام قرار دارد لذا روغن پایه آن شروع به آلوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می‌نماید و از طرفی مواد افزودنی آن نیز رفته رفته مصرف می شوند. مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنزین یک لیتر آب تولید می شود که مقداری از آن به صورت بخار از اگزوز خارج می‌شود و مقداری از آن نیز به روغن اضافه می‌شود.

چرا سیاه شدن روغن نشان دهنده زمان مناسب برای تعویض روغن است؟

بسیاری تصور می‌کنند که سیاه شدن روغن دلیل خراب شدن آن است در صورتی که عکس آن صادق است یعنی اگر در یک دستگاه سالم روغن پس از مدتی استفاده سیاه نشود باید آن را تعویض نمود.

در یک موتور سالم زود سیاه شدن روغن به علت خاصیت پاک‌کنندگی روغن موتور است یعنی ماده افزودنی پاک کننده در روغن موتور ،دود حاصل از احتراق را در خود به صورت معلق نگه می‌دارد و طبعا سیاه می شود.

اگر روغن موتور شما دیر سیاه شده باشد باید نگران شدبدین معنی که روغن قدرت جذبو معلق نگه داشتن  دوده هاا و آلودگی ها روی قطعات موتور و لابلای آن ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت ساییدگی سطح چسبیدن رینگ و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شدبرچسب ها:

آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل