فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

عیب‌یابی کولر و بخاری خودرو

1398/4/31


عیب‌یابی کولر و بخاری خودرو : به زبان ساده اگر بخواهیم طرز کار کولر ماشین را تشریح کنیم همانند کولرهای گازی در منازل و اداره جات است، با این تفاوت که کولر گازی خانگی، نیروی خود را از برق شهر دریافت می کند، اما کولر خودرو، نیروی خود را از موتور ماشین دریافت می کند، و سیستم کولر و بخاری دمنده مشترکی دارند.

عیب‌یابی کولر و بخاری خودرو

 به زبان ساده اگر بخواهیم طرز کار کولر خودرو را تشریح کنیم همانند کولر‌های گازی در منازل و اداره جات است، با این تفاوت که کولر گازی خانگی، نیروی خود را از برق شهر دریافت می‌کند، اما کولر خودرو، نیروی خود را از موتور ماشین دریافت می‌کند، و سیستم کولر و بخاری دمنده مشترکی دارند.

نحوه کار کولر خودرو

۱- گاز کولر در کمپرسور کولر فشرده می‌شود.

۲- کمپرسور (درخودرو‌های مذکور)، برای فشردن گاز کولر نیروی خود را از طریق تسمه هیدرولیک، یا همان تسمه دینام از موتور دریافت می‌ نماید.

۳- گاز فشرده شده در کانال کولر شبیه به رادیاتور کوچک است آزاد می‌شود و طبق قوانین فیزیک، حاصل فرمول زیر عددی ثابت است، در نتیجه با افزایش حجم گاز کولر (V در صورت کسر)، دمای آن (T در مخرج کسر) به شدت کاهش می‌یابد.قانون ترمودینامیک می‌گوید حاصل کسر فوق برای گاز‌ها باید عددی ثابت باشد (قانون گاز ایده آل)، وقتی گاز فشرده شده کولر در کانال کولر آزاد می‌شود، V، حجم گاز زیاد می‌شود و P، فشار گاز بسیار کمتر می‌شود، بنابراین، برای ثابت ماندن معادله بالا، باید مخرج کسر T، دمای گاز بر حسب درجه کلوین عددی کوچکتر باشد.

۴- فن کولر هوا را در این کانال به جریان می‌اندازد و هوای سرد وارد اتاق ماشین می‌شود.

کار نکردن کولر ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 •  ممکن است تنظیمات جابجایی کولر و بخاری درست نباشد.
 •  سوختن فن کولر ،پروانه‌ای که هوا را به داخل خودرو می‌دمد، یا کلاچ نکردن کمپرسور کولر؛ که در هر دو مورد ایراد از برق خودرو است.
 • عدم کفایت گاز کولر یا پایین بودن فشار آن، که در این حالت گاز کولر باید شارژ شود.

طرز کار بخاری ماشین

_ گرمای موتور جذب آب رادیاتور می‌شود.

_ بخشی از آب رادیاتور در فضایی که برای گرمای بخاری تعبیه شده، جریان پیدا می‌کند.

_دمنده بخاری هوا را از این کانال عبور داده و وارد فضای اتاق ماشین می‌کند.

کار نکردن بخاری می‌تواند به یکی از علل زیر باشد:

- ممکن است تنظیمات جابجایی کولر و بخاری درست نباشد.

- سوختن فن بخاری،پروانه‌ای که هوا را به داخل خودرو می‌دمد

- اگر بخاری در سرعت پایین حرکت خودرو درست عمل می‌کند، ولی در سرعت‌های بالا باد سرد می‌دمد، علت می‌تواند خرابی ترموستات باشد، که در این صورت، آمپر آب باید بسیار پایین آمده باشد.

- اگر بخاری همیشه باد سرد می‌دهد علت می‌تواند گرفتگی لوله رادیاتور بخاری یا ضعیف بودن واترپمپ و یا وجود هوا در مایع خنک کننده موتور باشد.

نکاتی که باعث عمر طولانی و پیشگیری از خرابی کولر اتومبیل شما می گردد:

شیشه ای که درقسمت بالای کپسول ذخیره و خشک کننده گاز تعبیه شده است برای مشاهده عبور گاز در مدار گاز سیستم می‌باشد. هنگامی که گاز مایع در مدار به اندازه کافی وجود داشته باشد، عبور مایع سفید رنگ پر فشار را بهمراه حباب های فراوان از زیر شیشه ملاحظه می‌نمایید. اگر فقط حبابها را به همراه کف کم فشار می‌بینید، گاز مایع در سیستم به اندازه کافی وجود ندارد و اگر حباب و مایع سفید رنگ در مدار مشاهده نمی‌شود، سیستم کولر شما فاقد گاز می‌باشد.

*سیستم کولر را بدون گاز یا با گاز کم روشن نکنید. در صورت عدم رعایت این موضوع به کمپرسور کولر آسیب خواهد رسید.

*هنگام شارژ گاز مطمئن شوید تا گاز داخل سیستم کولر شما با گاز دیگری اشتباه مخلوط نگشته و همواره از گازی که با سیستم کولر اتومبیل شما سازگار است استفاده شود.

چه زمانی کولر ماشین را روشن کنیم؟

سیستم کولر اتومبیل را در سرعت و دور موتور بالا روشن ننمائید. بهترین زمان جهت راه اندازی سیستم ، قبل از حرکت یا در سرعت بسیار پائین می باشد. خاموش نمودن سیستم در هر سرعتی بلامانع است.

به منظور کارکرد و بهره دهی هرچه بهتر کولر اتومبیل، پنج دقیقه پس از روشن نمودن سیستم، شیشه های اتومبیل را ببندید.

در زمانی که سیستم کولر در حال کار کردن می باشد، حداقل یکی از دریچه های اواپراتور را باز بگذارید تا هوا به داخل اتاق اتومبیل جریان پیدا نماید.این امر از یخ زدن اواپراتور جلوگیری می نماید.

در زمان استفاده از سیستم کولر اتومبیل، درِ محفظه موتور باید بسته باشد. در غیر این صورت عملکرد سیستم خنک کننده موتور و همچنین سیستم کولر اتومبیل دچار اختلال می گردد.

روغن موجود در داخل سیستم  رابه گردش در آورید

از سیستم کولر اتومبیل باید حداقل هفته ای یک مرتبه هر چند در مدت زمان بسیار کوتاه استفاده نمود. رعایت این امر حتی در فصولی که استفاده از سیستم ضروری به نظر نمی رسد نیز لازم است. این عمل باعث می‌شود تا روغن موجود در داخل سیستم به گردش در آید.

در واقع با این عمل شما واشرها، لوله ها و قطعات سیستم را روغن کاری می‌نمایید. رعایت این موضوع احتمال نشت گاز و بوجود آمدن خشکی در واشره را کاهش می‌دهد.

نکات زیر رادر مورد کولر خودرو رعایت کنید

 • در فصولی که از سیستم کولر اتومبیل استفاده نمی گردد، به هیچ وجه تسمه مربوط به کمپرسور را باز ننمایید و دقت فرمائید که این تسمه همواره در شرایط استاندارد خود باشد.
 • چکیدن قطره های آب از لوله تخلیه اواپراتور در زیر اتومبیل به هنگام کار کولر، امری طبیعی می باشد. این قطرات همان رطوبتی است که توسط سیستم کولر اتومبیل از هوای داخل اتاق گرفته می شود.
 • با توجه به اینکه هم اکنون در سیستمهای کولر خودرو از دو نوع مختلف گاز مبرد R12   و R134a   استفاده می شود، قطعات مصرفی در هریک قابلیت جایگزینی ندارند.
 • جهت حفاظت از موتور و افزایش بازدهی سیستم خنک کننده موتور، همواره از ضد جوش و یا ضد یخ استاندارد استفاده نمائید.
 • برای افزایش کارآئی سیستم و جلوگیری از هر گونه مشکل، در خصوص رسیدگی و کنترل شرایط باتری اتومبیل همواره دقت لازم را مبذول فرمائید.
 • دمای آب موتور در هنگام کارکرد کولر، معمول کمی بالاتر از دمای کارکرد آن بدون استفاده از کولر می باشد. چنانچه نمایشگر به مدت طولانی، مخصوصا در ترافیک دمای آب را اضافه تر از حد مجاز نشان می دهد، کولر را خاموش نموده و اجازه دهید تا دمای موتور قدری پایین بیاید.
 • در طول روز، حتی الامکان سعی کنید اتومبیل را در سایه پارک نمایید. اتومبیل شما در حالتی که هوای داخل کابین بیش از اندازه گرم نشده باشد، بسیار سریعتر خنک می شود.
 • میزان روغن موتور اتومبیل را بصورت منظم کنترل نمایید. هنگام تعویض روغن موتور، دقت کنید تا روغن بر روی کلاچ کمپرسور یا تسمه ها نریزد.
 • زمانی که به مدت طولانی در جاده ای با سربالایی تند رانندگی می نمایید، از دنده سنگین استفاده نمایید. این امر به کاهش بار موتور و افزایش برودت سیستم کولر کمک می نماید.آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل