فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب
تلفن دفتر : 33497159 021 - 09122001244
×
بخش مقایسه

چطور از ترکیدن ناگهانی لاستیک جلوگیری کنیم؟

1398/5/28


ترکیدن ناگهانی لاستیک : ترکیدن ناگهانی لاستیک، یکی از خطرناک‌ترین و ناخوش‌آیندترین اتفاقاتی است که به دلایل زیادی امکان رخ دادن دارد. خوشبختانه راهکارهای خوبی برای چک کردن تایر وجود دارد که تا حد زیادی از خطر جلوگیری می‌کند.با دکتر خودرو همراه باشید.

فشار هوای نامناسب در لاستیک

فشار هوای نامناسب در لاستیک عامل بسیاری از ترکیدگی‌های ناگهانی است که خطر تصادفات ناگوار را تا حد زیادی بالا می‌برد. دقت داشته باشید که حداقل ماهی یک بار و پیش از هر سفر طولانی لاستیک اصلی و یدکی خود را از نظر تورم، برآمدگی، بریدگی، خراشیدگی و آسیب‌های ناشی از ضربات شدید چک کنید. تنظیم باد و فشار مناسب در لاستیک باعث بالا رفتن عمر تایر و همچنین کاهش محسوس در مصرف سوخت خواهد شد.

  • در برخی خودروها میزان مناسب فشار هوای لاستیک را می‌توانید در آستانهٔ در ماشین، درب باک سوخت و یا دفترچه راهنمای ماشین ببینید.
  • لطفا چک کردن میزان فشار را به زمان خنکی کامل تایرها موکول کنید. این زمان حدودا ۳ ساعت پس از توقف کامل است.
  • فراموش نکنید که درون لایه داخلی تایر را هم چک کنید. این کار را با برعکس کردن تایر می‌توانید انجام دهید. آج‌ها و دیواره‌های اطراف می‌توانند آسیب‌های پنهانی خورده باشند که از چشم دور مانده‌اند.
  • میزان فشار هوای تایر در هوای گرم افزایش و در دمای کم کاهش می‌یابد. تقریبا در هر ۱۰ درجه افزایش یا کاهش دما، تایر هم به میزان ۲ کیلوگرم سنگین‌تر یا سبک‌تر می‌شود.
  • چک کردن میزان فشار هوای تایر فقط ۵  دقیقه از زمان شما را می‌گیرد. بهترین راه برای این کار استفاده از دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی یا آنالوگ موجود در بازار است که قیمت چندانی هم ندارند.

هم‌ترازی

ضربه به جدول یا افتادن ناگهانی در حفره باعث خراب شدن هم‌ترازی بین چرخ‌ها و نهایتا آسیب جدی به تایرها می‌شود.

  • میزان هم‌ترازی چرخ‌ها را می‌توانید به وسیله کتابچه راهنمای خودروی خود و یا نشانه گذاری چک کنید.
  • ناهم‌ترازی چرخ‌ها می‌تواند باعث بروز حوادث بسیاری شود، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای رفع آن سریعا به نمایندگی‌های مجاز تعمیرات خودرو مراجعه کنید.

چرخش منظم لاستیک خودرو

چرخش منظم لاستیک خودرو به حرکت روان و کاهش مصرف سوخت کمک شایانی می‌کند. اما مثل تمامی قسمت‌های خودرو، این بخش هم حد محدودی دارد که لازم است بر اساس میزان مسافت پیموده مطابق با استاندارد خودروی خود آن را بسنجید.

برای اطمینان از میزان چرخش استاندارد تایرهای خود به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.

اگر نسبت به این مقدار اطمینان چندانی ندارید، بهترین پیشنهاد برای چرخش مناسب تایرها حداکثر مسافت ۱۰٫۰۰۰ الی ۱۳٫۰۰۰ کیلومتر است.

 

آج لاستیک

ظاهر نامناسب آج‌های تایر شما می‌تواند باعث افزایش اصطکاک بین لاستیک و سطح زمین می‌شود. حتما لاستیک‌های خود را با مشاهده پستی و بلندی‌های سطح آن چک کنید تا دچار ترک خوردگی یا هموار بودن بیش از حد نشده باشد.

  • به طور منظم تایرهای خودرو را چک کنید تا سایش نامناسب به روی آن وجود نداشته باشد و همچنین، بهتر است بدانید میزان استاندارد عمق آج، چیزی در حدود ۳ میلیمتر است که می‌توانید با یک سکه کوچک آن را اندازه گیری کنید.
چراغ هشدار سیستم تنظیم باد تایرها

برخی خودروها به سیستمی مجهزند که به اختصار TPMS نوشته می‌شود. این سیستم امنیتی در واقع به طور خودکار به وسیله سنسورهای متصل به تایر، میزان فشار آنها را چک می‌کنند. اگر ماشین شما به این تکنولوژی مجهز است، حتما به چراغ هشدار آن توجه کنید. در صورتی که در حال حرکت این چراغ روشن شد سریعا خودرو را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه خودرو منتقل کنید تا به سرعت مشکل مرتفع شود.
آخرین محصولات

نا موجود

لاستیک میشلن 205/55R 16 گل Energy Saver Plus

تولید کننده میشلن
کشور آلمان
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

نا موجود

لاستیک میشلن 215/55R 16 گل PRIMACY HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1245000تومان

لاستیک میشلن 255/55R 18 گل LATITUDE Tour HP

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل

535000تومان

لاستیک میشلن 235/55R 17 گل Primacy 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

1035000تومان

لاستیک میشلن 245/40R 19 گل Pilot Sport 3

تولید کننده میشلن
کشور ایتالیا
سال تولید(میلادی): 2016
تابستانی

600000تومان

لاستیک میشلن 225/45R 17 گل PILOT SPORT 4

تولید کننده میشلن
کشور اسپانیا
سال تولید(میلادی): 2016
چهار فصل