آشنایی با صنعت روکش تایر

در
دسته بندی ها: لاستیک

 آشنایی با صنعت روکش تایر : شکی نیست که تکه های لاستیک باقی مانده را در سطح جاده ها مشاهده کرده اید . برداشت غلط مبنی بر اینکه این آثار باقی مانده های حاصل از لاستیک مربوط به تایرهای روکشی است ، رد شده . از این رو باید این تصور غلط از اذهان مردم پاک شود .

در واقع اشکال اصلی ، به دلیل نگهداری نادرست تایر و به ویژه قصور در مراقبت و تنظیم فشار باد تایر می باشد که در مورد کلیه تایرها اعم از نو و روکشی توسط اداره وابسته به انجمن صنعت لاستیک آمریکا توصیه شده است .

 آشنایی با صنعت روکش تایر

Cold

توجه به فشار باد لاستیک اتومبیل موجب کاهش مصرف سوخت ، کار کرد بهینه و ایمنی بیشترخواهد شد. فشار باد مناسب برای هر اتومبیل معمولاً توسط شركت توليد كننده بر روي تاير حك شده حتي سرعت مجاز و نوع مصرف نيز نوشته شده است .

مدیر عامل انجمن لاستیک آمریکا در مصاحبه ای می گوید : « واقعیت این است که ، علاوه بر اینکه تایرهای روکشی با ایمنی ،دوام ، کارکرد وشکل ظاهری همانند تایرهای نو هستند ، از نظر قیمت و صرفه اقتصادی نیز با تایرهای نو اختلاف چشمگیری دارند . »

تاير روكشي

پايين تر بودن قيمت تاير روكشي نسبت به تاير نو ، هيچگونه دليلي بر عدم كارائي ، دوام و ايمني تاير نمي باشد بلكه استفاده مجدد از بدنه اصلي تاير كه هنوز قابل استفاده مي باشد منجر به كاهش قيمت تاير روكشي مي گردد.

در سراسر دنیا تایرهای روکشی کاملاً ایمن وکاربردی در انواع وسایل نقلیه شخصی وعمومی استفاده می شود . در اتوبوس های شهری وسرویس های مدارس ، آمبولانس ها، کامیون ها وکامیونت های تجاری وحتی در هواپیماهای باری ومسافربری از این تایرها با اطمینان کامل استفاده می شود . »

«چالشی که امروزه برای تولید کنندگان این تایرها وجود دارد ، نه پروسه ساخت و کیفیت این تایرها ، بلکه نگرش نادرست مردم عادی به ایمنی وکیفیت تایرهای روکشی است .

بیشتر مردم به اين نتيجه نرسيده اند که روکش کردن تایر یکی از روش های بسیار کار آمد برای پالایش وپاکسازی محیط زیست ما محسوب می شود . روکش کردن تایر به حفاظت از منابع طبیعی محدود و محيط زیست کمک می کند ، زیرا برای ساخت تایر روکشی مواد اولیه کمتری نسبت به تایرهای نو مصرف می شود .»

فرآیند تولید

تایرهای کارکرده که بعنوان پایه در صنعت تایر روکشی استفاده می شود ، پس از جمع آوری ، نخست بطور كامل از هر گونه آلودگي پاك شده تا بتوان آنرا بخوبي و كامل مورد تست قرار داد ،پس از مرحله نظافت ، تایرها را که به آن «منجید» می گویند ، برحسب سايز دسته بندی می کنند و آنگاه توسط دستگاههاي تست و بازرسي مورد باز بینی قرار می گیرند تا میزان آسیب هایی که به آنها وارد شده مورد ارزیابی قرارگیرد .

و سوراخ ها ، خوردگی ها و سائیدگی ها و نیز اجسام خارجی را که در طول مصرف وارد بافت منجید شده اند مشخص گردد. تنها در صورتی که منجید برای روكش كردن مناسب تشخیص داده شد ، آنرا به مرحله بعدی منتقل می سازند .

تایرها پس از عبور از مرحله بازرسی اولیه ، وارد سالن توليدمي شود . آج فرسوده با دقت باف (تراش) خورده و از روی منجید برداشته می شود.

آنگاه با تجهیزات پیشرفته وماشین آلات مدرن آج جدید در مرحله ای که دقیقاً همانند تولید تایرها ی نو است ، مجدداً بروی تایر لفاف می شود. آنچه که اغلب مورد پرسش مصرف کنندگان تایرهای روکشی است ، چگونگی ایجاد اتصال مناسب و ایمن در ترکیب مواد آج (کامپاند) با بدنه تایر فرسوده است .

نیروی اتصال آج یک تایر روکشی

نیروی اتصال آج ( کامپاند ) در مورد یک تایر روکشی ، قوی تر واستوارتر از مواد اصلی است که صرفاً در زمان فرآیند ساخت تایر بکار می رود. این چسبندگی به حدی است که در پروسه تولید تایر روکشی دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمیایی یا عملیات فیزیکی برای نگهداری ترد بروی منجید نمی باشد . چرا که ترد به بخشی از بدنه تایرتبدیل شده است .

آن دسته از شما که با عملیات جوشکاریی فلزات آشنایی دارید ، به روشنی می دانید که ، ناحیه جوش خورده در عملیات جوشکاری از نظر استحکام ودوام بسیار بالاتر از بخش های دیگر قطعات فلزی هستند .

البته به شرطی که جوشکاری با دقت واستاندارد لازم انجام شده باشد. در مورد تایر روکشی هم همینطور است ونیروی اتصال بین ترد ومنجید حتی از بدنه اصلی تایر مستحکم تر وبا دوام تر می باشد.

ترد نو در تایر روکشی با یک فشار اتصال بالغ بر ۱۰۰۰اینچ مربع بین ترد ولایه زیرین تایر ایجاد می کند که این اتصال قوی تر از خود لاستیک می باشد .

بازیافت تایرهای فرسوده

جالب است بدانید که در حدود ۵% از وزن یک خودرو را مواد لاستیکی تشکیل می دهند وبدیهیست که عمده این مقدار را وزن تایرهای آن می سازند . سالانه فقط در ایالات متحده آمریکا حدود ۲۰۰ میلیون حلقه از انواع تایر فرسوده ایجاد می گردد وبخش بزرگی از آن در طبیعت رها می شود ، که یکی از مشکلات زیست محیطی این کشور به حساب می آید .

حجم انبوه این تایرها در کشورهای مختلف مشکلات عدیده ای در برابر طرفداران محیط زیست ودولت ها قرارداده است . همین موضوعات وحواشی ناشی از آن باعث گردیده که مسئله بازیافت تایرهای فرسوده در دستور کار دانشمندان ودولت های پیشرو قرار گیرد.

سوزاندن تایرها

یکی از روش هایی که از مدت ها پیش انجام آن با پرسش های بسیاری همراه بوده است، سوزاندن این تایرها در کوره های مخصوص پخت سیمان ویا تولید برق می باشد . جالب است که این روش علیرغم باور عمومی ، تاثیرات زیان بار حادی بر محیط زیست نداشته وگزارش های کارشناسان امور حاکی از تقابل معقول طبیعت با مواد حاصل از سوختن لاستیک می باشد .

البته باید اشاره شود که این کوره ها به دستگاه های تصفیه علمی مجهزند وبخش عمده ای از ذرات معلق ناشی از سوختن تایرهای فرسوده را جذب می کنند ودوباره وارد چرخه می نمایند . در این نوع از کوره ها از هردو نوع تایر کامل وخردشده برای سوزاندن استفاده می گردد.

تهیه کمپاست از تایرفرسوده

به تازگی ماشین آلات قدرتمندی به بازار آمده است که می تواند از تایرهای فرسوده کامپاست تهیه کرده وبا قدرت تفکیک بالا آن را به بازار ارائه نماید . از این کامپاست می توان در بافت آسفالت استفاده نمود وبه این وسیله ضریب مقاومت وطول عمر آن را افزایش چشمگیری داد. وجود تکه های لاستیک در بافت آسفالت باعث کیفیت بهتر وطول عمر بیشتر در آن می گردد. حتی با ترکیب این ماده به نسبت های متفاوت می توان باندهای فرودگاه ها را به آن تجهیز نمود .

۳۰ میلیون تایر فرسوده ای

از ۳۰ میلیون تایر فرسوده ای که در کشور انگلستان تولید می گردد، حدود ۲۵% آن مجددا روکش شده ودر انواع اتومبیل ها سواری، تجاری وصنعتی استفاده می شود.

۱۰% آن نیز در چرخه بازیافت قرار می گیرد وحدود ۲۵% از این تایرها در کوره ها سوزانده می شوند که موضوعات مربوط به این عمل قبلاً گفته شد. اما نکته مهم اینجاست که حتی در کشوری پیشرفته همچون انگلستان ،الباقی این تایرها بلا استفاده در طبیعت رها می شوند .

در کشور ما سالانه بطور میانگین ۵۰تا ۶۵ هزار تن انواع تایر فرسوده حاصل می گردد که متاسفانه در صد بسیار ناچیزی از آن در چرخه بازیافت و استفاده مجدد قرار می گیرد . در حالیکه توجه ودقت نظر به این مهم می تواند صرفه جویی های بزرگی را در منابع ارزی وریالی کشور سبب شده ومهم تر از آن اینکه طبیعت از گزند آنها در امان باقی می ماند.

۲۰۰ هزار تن تایر ومحصولات وابسته

در کشور ما سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن تایر ومحصولات وابسته تولید می گردد که متاسفانه تنها ۲۰% از این رقم مورد بازیافت وباز پروری قرار می گیرد . بدیهیست که الباقی این تایرها یا در طبیعت رها شده ویا برای دفن به میادین دفن زباله سپرده می شود .

یکی از مسئولان دفن زباله تهران درباره این تایرها می گفت : دفن تایرها ی فرسوده بسیار سخت وزمان بر است . چرا که حجم تایرها نسبت به وزن شان زیاد است وبه همین علت فضای میدانی زیادی را اشغال می نمایند .

از طرف دیگر دستگاه های خرد کننده وفشرده کننده تایر نیز بسیار گران قیمت وپر هزینه می باشند . در صورتیکه عاقلانه نیست که چنین ثروتی را با این زحمت وصرف هزینه های بسیار دفن نمود . می توانیم همچون سایر کشورهای پیشرفته با تمرکز بر بازیافت به توسعه اقتصاد وصنعت کشور کمک شایانی کرده باشیم .

تایر به ازای هر فرد

در کشورهای پیشرفته صنعتی ، سالانه به ازای هر فرد یک حلقه تایر مصرف می شود . این رقم در کشور ما حدود ۶/۰حلقه به ازای هر نفر است که حدود ۲۰۰ هزار تن تایر درسال می گردد.

موضوع دفن زباله های ناشی از تایر ومحصولات لاستیکی بحدی جدی شده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا قانونی را به تصویب مجلس های خود رسانده اند که بر طبق آن شرکت های تایر سازی مکلف شده اند تا بسته به میزان تولید خود ، رقمی بین ۲۰ تا ۴۰ در صد هزینه های دفن تایرهای فرسوده را متقبل شوند .

همچنین دولت ها مؤظف گردیده اند که روشهای جدیدی برای استفاده مجدد از تایر های فرسوده بکار بندند . دانشگاههای معتبر کشورهای اروپایی وامریکایی با جدیت در حال بررسی وتحقیق در مورد چگونگی بهره برداری دوباره از این تایرها می با شند.

وضعیت در آمریکا بعنوان بزرگترین بازار مصرف تایر

وضعیت در آمریکا بعنوان بزرگترین بازار مصرف تایر در جهان از این هم پیچیده تر شده است. هم اینک بیش از ۴۰ در صد تایرهای فرسوده تولید شده در این کشور بعنوان سوخت در صنایع تولید کاغذ ، سیمان ، الکتریک و … مصرف می شود . این در حالی است که حدود ۳۰۰ میلیون تایر فرسوده در هر سال در کشور آمریکا ایجاد می گردد .

قوانین در این باره در حال سخت تر شدن است ومجلسین امریکا برای تصویب قوانین مرتبط با بازیافت ویا استفاده مجدد از تایرهای فرسوده ، تحت فشار قرار گرفته است.

تایرهای فرسوده

در یک بررسی علمی که درباره اثرات زیست محیطی سوختن تایرهای فرسوده در کوره های پخت سیمان صورت گرفت ، مشخص شد که در این روش بر خلاف باور عمومی ، نه تنها آلاینده های زیست محیطی بیشتری تولید نمی گردد، بلکه میزان (ترکیبات نیتروژن دار ) حاصل از سوخت تایرهای فرسوده بسیار کمتر از میزان این آلاینده در سوخت های معمول این کوره ها است .

درهر صورت موضوع تایرهای فرسوده مسئله ای مهم و قابل توجه است و شکی نیست که باز یافت مواد باید مورد عنایت دست اندرکاران صنایع و دولتمردان کشور قرار گیرد.

جهان امروز در مرحله ای از رشد و پیشرفت قرار دارد که دیگر مصرف به شکل و شمایل بیست یا سی سال پیش امکان ندارد و علاوه بر محدودیت شدید منابع اولیه در چرخه تولید ، مجبوریم که صنعت نجیب باز یافت مواد را جدی بگیریم علاوه بر استفاده درست و معقول از منابع محدود و غیر قابل تجدید کشور و جهان ، فشارهای روز افزون بر محیط زیست را نیز تحت کنترل در آورده و دین خود را به این ثروت خدا دادی ادا کرده باشیم .

دکتر خودرو (بازرگانی مشک فام) متشکل از مجموعه فروشگاه های تعویض لاستیک با سابقه میباشد و در هر نقطه ای که شما بخواهید برای هر مدل اتومبیل داخلی و خارجی و برای نصب انواع لاستیک ميشلن  ،  فالکن ، بارز  و  …. در خدمت شماست . این نمایندگی با حضور به موقع و تعویض لاستیک درمحل باعث صرفه جویی دروقت و هزینه شما می شود.