ساخت سیستم هوشمند تامین هوای داخل تایر ماشین

در
دسته بندی ها: لاستیک

تامین هوای داخل تایر ماشین : یکی از عوامل مهم تصادفات پارگی ناگهانی لاستیک خودرو در سرعت های بالا می باشد. استهلاک لاستیک یکی از عوامل پر هزینه در نگهداری خودرو می باشد که در اثر اصطکاک با سطح زمین وبالا رفتن دمای هوای متراکم داخل تایر ایجاد می شود. در این طرح با مهندسی خاص، قادربه کنترل لحظه ای هوای متراکم تایر ها خواهیم بود که به شیوه ای نوین مشکلات فنی فوق رابر طرف نموده ایم. این سیستم توسط یک گروه دانشجوی دانشگاه آزاد طراحی شده است.

تامین هوای داخل تایر ماشین

تامین هوای داخل تایر ماشین

گروهی از دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد واحد سنندج موفق به ساخت سیستم هوشمند هوای متراکم لاستیک های خودرو شدند.

سید محمد فاروق اشرف سجادی سرپرست این گروه به جلب توجه شرکت بنز آلمان برای همکاری با این گروه  و استفاده از این سیستم اشاره کرد. هم اکنون شرکت بنز سیستم مشابهی دارد اما با محدودیت های بیشتر و قیمت تمام شده بالاتر، اما استفاده از این چنین سیستمی هم هزینه های نهایی را کاهش میدهد و هم بسیار کامل تر از سیستم پیشین است.

یکی از عوامل مهم تصادفات پارگی ناگهانی لاستیک خودرو

یکی از عوامل مهم تصادفات پارگی ناگهانی لاستیک خودرو در سرعت های بالا می باشد. استهلاک لاستیک یکی از عوامل پر هزینه در نگهداری خودرو می باشد که در اثر اصطکاک با سطح زمین وبالا رفتن دمای هوای متراکم داخل تایر ایجاد می شود. در این طرح با مهندسی خاص، قادربه کنترل لحظه ای هوای متراکم تایر ها خواهیم بود که به شیوه ای نوین مشکلات فنی فوق رابر طرف نموده ایم.

دانش پیشین طرح: تا کنون برای حل مشکلات فوق به اصلاحات در ساخت تایر ها پرداختند و موفق به ساخت تایر های مقاوم تر در مقابل سایش و پارگی ناگهانی شدند. اما اصلاح شیوه ی ساخت لاستیک منجر به افزایش قیمت گشته است. همانطور که میدانید پیشرفت علم به سمت و سوی رفته است که افزایش مقاومت ماده را در عین  کاهش وزن وکاهش ضخامت خواستار است .

این تقاضا  موجب  پدید آمدن کامپوزیت ها شده است  به عنوان مثال :در تولید AIRBUS  A380 که اخرین محصول  شرکت هواپیمایی ایر باس است  برای سبک بودن بدنه  از الومنیوم و برای بالا بردن استحکام در مقابل ضربه وافزایش طول عمر  از الیاف شیشه بهره بردند.این کامپوزیت ( الومنیوم و ایلاف شیشه ) این با ضحامت کم، وزن پایین و استحکام  زیاد توانسته  اهداف تولید کننده را  به ارمغان اورد .

رینگ ها و دیسک چرخ هایی با الیاژ مقاوم

در این طرح نیاز به تولید رینگ ها و دیسک چرخ هایی با الیاژ مقاوم تر و یا کامپوزیت  ها وجود دارد  که خودرو ساز باید مد نظر قرار دهد .

با وجود این چنین تغییرات  اساسی  و هزیینه بردار به دلیل اهمیت موضوع ( کاهش مرگ ومیر انسان در اثر مشکلات تایر مخصوصا در خودرو های سنگین)  و کاربرد طرح( افزایش امنیت جانی برای راننده و سایر سر نشینان، بهبود تعادل خودرو در زمان ترکیدگی و تا حدودی بهبود در عملکرد فنر بندی)  ، نیاز به این چنین طرح هایی وجود دارد  و خوشبختانه خودرو ساز های مطرح دنیا از جمله شرکت  بنزBENZ در مدل5G6 سعی در تامین هوای متراکم  جهت بهود عملکرد نموده است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

استهلاک تایر ها

تامین هوای داخل تایر ماشین.

در این طرح با مهندسی خاص سعی شده است استهلاک تایر ها را تا حد زیادی کاهش دهیم (تحقیقات که در جهت دلیل ساییدگی های تایر، شرکت های تایر سازی انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که میزان هوای داخل تایرو نوع ان مثلا نیتروژن به اندازه شرایط جوی و وضعیت جاده بر ساییدگی تایر موثر است) .

با استفاده از قطعات الکترونیکی و مکانیکی  کنترل لحظه ای هوای متراکم تایر ها و گردش مدام این هوا بین تایر ها و اطلاع یافتن لحظه ای راننده از شرایط تایر ها به حل مشکلات بیان شده پرداخته ایم و تا حدی به عمل کرد فنر و کمک فنر های خودرو یاری نموده ایم(در زمان عبور از دست انداز  با سرعت بالا هوای داخل تایر ضربه را بین چهار تایر و مخزن تقسیم نموده که موجب  کاهش اسیب دیدگی به سیستم فنر بندی می شود) .

ارایه دقیق و یکپارچه طرح:

با استفاده از رینگ هایی با داشتن کانال هایی ، جهت ورود و خروج هوا وطراحی پایه ی دیسک های چرخ که دارای کانال هایی  جهت گردش هوای متراکم، هوای داخل تایر ها را با سیستم کنترلی این طرح ارتباط می دهیم که به یک مخزن ذخیره مرتبط خواهند بود

یک برد الکترونیکی ویک سری سنسور های فشار سنج کنترل لحظه ای باد تایر ها را خواهیم داشت وانتقال اطلاعات  و نمایش ان بر روی صفحه ی نمایش داخل خودرو ، راننده را از این کنترل مطلع می کنیم.

تذکر: این طرح به عنوان اپشن جدید بروی خودرو نصب خواهدشد یعنی از طرف خودرو ساز باید اجرا گردد و اگر به صورت شخصی باشد باید مجوز های لازم جهت نصب بروی خودرو از طرف خودرو ساز اخذ گردد.

شرح جزییات طرح و مراحل  عملکرد :

رینگ:

۱ـ رینگ ها معمولا از دو دایره با قطر های مختلف تشکیل می شود این دو دایره را معمولا به وسیله ی ورق فولادی و در حالت اسپورت به وسیله ی پره ها به هم متصل شده اند.

۲ـ کانال در سمتی که با خودرو به وسیله ی پیچ فیکس خواهد شد .

۳ـ فیکس کردن شیار یکی دیگر از مراحل خواهند بود.

۴ـ سنسور فشار سنجی تعبیه خواهد شد .

ستون رینگ:

در ستون ها بر خلاف ستون رینگ های معمولی  تو خالی یا کانال دار طراحی می شود که هوای متراکم از دایره ی کوچک تر را به دایره ی بزرگ تر و تایر انتقال می دهد و بلعکس.

دایره ی بزرگ تر:

این دایره ی بزرگ دارای منفذ است که ورود و خروج هوا را از طریق ستون ها ممکن سازد .

پایه ی دیسک چرخ:

۱ـ در پایه دیسک چرخ کانالی مطابق با شیار دایره ی کوچک رینگ طراحی می نماییم

2ـ کانال ها با لوله های رابط بین چهار چرخ  و مخزن ذخیره ی هوا متصل است

مخزن:

۱ـ مخزن علاوه بر سنسور فشار سنج یک برد الکترو نیکی را دارا می باشد

۲ـ وظیفه ی اصلی مخزن پشتیبانی از باد تایر ها در مواقع ضروری است

۳ـ پر شدن مخزن به وسیله ی باد جانبی اطراف خودرو صورت می گیرد

برد الکترونیکی:

این برد تمامی اطلاعات سنسورها را گرفته و عکس العمل انی در شرایط بحرانی از خود نشان خواهد داد  و راننده را از تمامی اطلاعات به صورت نمایش در مانیتور  مطلع خواهد کرد.

در پایان سجادی  به مهمترین ویژگی این سیستم به طور کلی اشاره کرد و برای استفاده از این سیستم آرزو مساعدت مسئولین را داشت.

دکتر خودرو (بازرگانی مشک فام) متشکل از مجموعه فروشگاه های تعویض لاستیک با سابقه میباشد و در هر نقطه ای که شما بخواهید برای هر مدل اتومبیل داخلی و خارجی و برای نصب انواع لاستیک ميشلن  ،  فالکن ، بارز  و  …. در خدمت شماست . این نمایندگی با حضور به موقع و تعویض لاستیک درمحل باعث صرفه جویی دروقت و هزینه شما می شود.