راهنمای خرید لاستیک جدید: هر آنچه که باید بدانید

در
دسته بندی ها: لاستیک و تایر, تعویض لاستیک, لاستیک

راهنمای خرید لاستیک جدید: هر آنچه که باید بدانید را دنبال کنید تا هنگام تعویض یا ارتقای لاستیک خودرو، انتخاب درستی داشته باشید. خرید لاستیک‌های جدید می‌تواند یک تجربه دلهره آور باشد. شما با مجموعه‌ای گیج‌کننده از مارک‌ها، اندازه‌ها و انواع لاستیک‌ها برای انتخاب روبرو هستید، بنابراین گیج شدن آسان است. اما نگران نباشید: این راهنما حقایق ضروری را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید تایر مناسبی را برای وسیله نقلیه خود با قیمتی که می خواهید بپردازید انتخاب کنید.

قبل از خرید، باید پاسخ سوالات زیر را بدانید:

 • ماشین من به چه نوع لاستیک نیاز دارد؟
 • لاستیک هایی که در نظر گرفته ام چند مایل دوام خواهند داشت؟
 • چقدر می خواهم پرداخت کنم؟
 • آیا باید با ست تعویض مستقیم استفاده کنم یا تایرهایم را ارتقا دهم؟

اکثریت قریب به اتفاق خودروهای امروزی با لاستیک‌های تمام فصول عرضه می‌شوند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در طول سال و در هر شرایط آب‌ و هوایی قابلیت‌های قابل قبولی را در سراسر سال ارائه دهند.
این به معنای سواری معقول و هندلینگ قابل احترام، حرکت آرام، چسبندگی خوب در آب و هوای مرطوب و برخی قابلیت ها در برف است.

با توجه به نام‌گذاری تمام فصل آنها، اکثر دارندگان خودرو آنها را در زمستان رها می کنند و انتظار دارند که لاستیک های آنها تمام کشش مورد نیاز خود را در جاده های برفی و یخ زده ارائه دهند. اما بیشتر لاستیک‌های تمام فصل در برف حاشیه هستند. لاستیک‌های زمستانی اختصاصی که به عنوان تایرهای برفی نیز شناخته می‌شوند، هنگام باریدن برف کشش بسیار بهتری را ارائه می‌دهند.

راهنمای خرید لاستیک جدید/ دکتر خودرو/قیمت لاستیک
راهنمای خرید لاستیک جدید

در حال حاضر دو زیرمجموعه اصلی از تایرهای تمام فصل وجود دارد: تمام فصول با کارایی بالا و تمام فصول تورهای بزرگ.

تایرهای تمام فصل با کارایی بالا، هندلینگ تیزتری نسبت به تایرهای تمام فصل «استاندارد» ارائه می‌کنند. آن‌ها با اطمینان بیشتری جاده را در دست می‌گیرند و در رانندگی احساس اسپرت‌تری دارند – معمولاً به قیمت کمی کشش هوا در زمستان. این لاستیک ها برای خودروهای اسپرت تر و رانندگان تهاجمی تر در نظر گرفته شده اند. لاستیک های تمام فصل گرند تورینگ ظاهر پایین تری نسبت به لاستیک های تمام فصل با عملکرد بالا دارند، اما به قیمت برخی از قابلیت های هندلینگ، بهتر سوار می شوند.

اخیراً زیرمجموعه‌ای از لاستیک‌های تمام فصل تورینگ بزرگ پدیدار شده‌اند که ما آن‌ها را تایرهای «همه آب و هوا» می‌نامیم.
این لاستیک ها دارای کشش برفی هستند که تقریباً با لاستیک های زمستانی خالص قابل مقایسه است در حالی که عملکردی مشابه تایرهای تمام فصل معمولی را در مناطق دیگر ارائه می دهند.
آنها با نماد دانه برف در یک کوه در دیواره جانبی تایر مشخص شده اند.

لاستیک تابستانی

این اصطلاح اشتباه است، زیرا این نوع لاستیک را به درستی باید لاستیک “سه فصل” نامید. لاستیک های تابستانی به طور خاص برای ایجاد کشش در هوای خشک و مرطوب در هوای معتدل یا گرم طراحی شده اند. آنها پاسخ فرمان را تیزتر می کنند، کشش پیچ ها را به ترتیبی افزایش می دهند و وسیله نقلیه شما را در فاصله بسیار کمتری متوقف می کنند. اما آنها این کار را با هزینه انجام می دهند: اکثر لاستیک های تابستانی فقط در دمای حدود 40 درجه فارنهایت و بالاتر به خوبی کار می کنند.

از آنجایی که دمای بیرون به سمت انجماد می‌رود، لاستیک‌ها می‌توانند به هم ریخته و رفتاری ناسازگار داشته باشند. آنها بخش زیادی از قدرت خود را از دست می دهند تا جایی که انگار در یک جاده خیس یا حتی یخ زده هستند. بیش از یک راننده یک خودروی قدرتمند که از حساسیت دمایی لاستیک های تابستانی خود بی خبر است، کنترل خود را از دست داده و در یک روز سرد تصادف کرده است.

همانند تایرهای تمام فصل، لاستیک تابستانی انواع مختلفی دارد. این لاستیک ها را با قابلیت افزایش به سه گروه اصلی تقسیم می کند: عملکرد فوق العاده بالا در پله پایین، به دنبال عملکرد حداکثر و عملکرد فوق العاده.
لاستیک های تابستانی روی خودروهایی مانند پورشه، کوروت، مرسدس-AMG و موستانگ عرضه می شوند.

لاستیک‌های زمستانی

تایرهای زمستانی که در گذشته “لاستیک های برفی” نامیده می شدند، برای ایجاد حداکثر کشش در برف و در شرایط لغزنده زمستانی طراحی شده اند، و کشش آنها در این شرایط با هیچ دسته دیگری از تایرها مطابقت ندارد.
حتی یک وسیله نقلیه تمام چرخ متحرک روی تایرهای تمام فصل نمی تواند با قابلیت توقف یا چرخش یک وسیله نقلیه دو چرخ متحرک مشابه مجهز به چهار لاستیک زمستانی برابری کند، نکته ای که ما در آزمایش تایرهای زمستانی خودمان ثابت کرده‌ایم.

لاستیک‌های زمستانی طوری طراحی شده‌اند که در ماه‌های هوای سرد به خوبی کار می‌کنند، اما وقتی هوا گرم می‌شود به خوبی لاستیک‌های تمام فصل یا تابستان کار نمی‌کنند یا فرسوده نمی‌شوند. اگر سالانه در جایی زندگی می کنید که برف می پرد، آنها باید به عنوان مجموعه دوم لاستیک برای وسیله نقلیه شما در نظر گرفته شوند. ما همه خودروهای آزمایشی بلندمدت خود را با لاستیک‌های زمستانی تطبیق می‌دهیم و ارزش خود را چندین برابر ثابت کرده‌اند.

چرا از لاستیک های زمستانی استفاده کنیم؟ اگر درمکان های سردسیر زندگی می کنید، توصیه می کنیم مجموعه ای از لاستیک های زمستانی را خریداری کنید. آج‌های عمیق آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که باعث بهبود کشش قابل توجهی شوند و آیا تا به حال کار می‌کنند. هنگام رانندگی در برف، احساس امنیت بیشتری خواهید داشت و ایمن تر خواهید بود.
دکتر خودرو با تمامی این نکات لاستیک های با کیفیت و مناسبی را در اختیارتان قرار میدهد که می‌توانید در فصل زمستان آن‌ها را تعویض کنید.

اندازه تایر و سایر عوامل

اکثر مصرف کنندگان انتخاب می کنند تا لاستیک های فرسوده خودرو خود را با چیزی معادل از نظر اندازه و قابلیت جایگزین کنند. به نظر خیلی درست میاد؛ خودروی شما طوری طراحی شده است که بر اساس نوع و اندازه لاستیک‌هایی که در آن قرار دارد به خوبی کار کند، بنابراین نصب یک مجموعه جایگزین مشابه، عملکرد و ایمنی را که وسیله نقلیه شما برای ارائه آن طراحی شده است حفظ می‌کند.

برای اطلاع از روند تصمیم گیری خود، باید اندازه تایر و رتبه سرعت خودرو خود را بدانید، و همچنین باید در نظر بگیرید که از هر لاستیک جدیدی که در نظر دارید چند مایل می گذرانید (به این می گویند سایش آج).
بسیاری از این اطلاعات بر روی دیواره های کناری لاستیک هایی که در حال حاضر روی خودروی شما هستند چاپ شده است. همچنین در اکثر کتابچه های راهنمای مالک، آنلاین و در نمایندگی های تایر موجود است.
(پیشنهاد می کنیم این منابع را بررسی کنید تا مطمئن شوید اطلاعات درستی دارید.)

در اینجا نحوه خواندن مهم ترین داده های حک شده بر روی دیواره های جانبی لاستیک ها آورده شده است.

Games, Pink, Automotive wheel system, Automotive tire, Circle, Auto part, Rim, Wheel, Poker,

 • 1) عرض تایر.
 • 2) نسبت ابعاد.
 • 3) تعیین تایر رادیال؛
 • 4) قطر؛
 • 5) رتبه بار با رتبه سرعت.
 • 6) سنگین ترین نقطه روی لاستیک.
 • 7) درجه سایش آج.
 • 8-9) رتبه بندی کشش و دما.
 • 10-11) رتبه گل و برف یا سه قله کوه.
 • 12) علامت گذاری خاص خودرو؛
 • 13) لیست مواد تایر و اطلاعات ساخت

 

اندازه لاستیک

اگر می خواهید لاستیک های خود را با چیزی معادل تعویض کنید، باید اندازه مناسب را بدانید. اندازه لاستیک های خودرو و کامیون های سبک معمولاً با یک سری اعداد و حروف کوتاه بیان می شود که به این صورت است. (همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود): 245/40-R18
عدد اول عرض لاستیک را در پهن ترین نقطه آن بر حسب میلی متر نشان می دهد. عدد بعد از اسلش چیزی است که به آن نسبت تصویر می گویند، که نشان می دهد ارتفاع دیواره جانبی به عنوان درصدی از عرض چقدر است. هرچه این عدد بیشتر باشد، دیواره جانبی بلندتر است.
لاستیک‌های اسکوات که روی ماشین‌های اسپورت و ماشین‌های عضلانی نصب می‌شوند، به نام تایرهای سطح پایین، نسبت ابعاد 30-40 دارند.
سدان ها و SUV های خانوادگی در محدوده 45-60 یا بلندتر قرار دارند.
عدد نهایی در این سری قطر چرخ بر حسب اینچ است که تایر باید روی آن سوار شود.
“R” نشان می دهد که این یک تایر رادیال است، که تقریباً همه لاستیک های امروزی هستند.

رتبه بندی سرعت

لاستیک‌ها همچنین دارای رتبه‌بندی سرعت هستند که نه تنها نشان‌دهنده سرعتی است که می‌توانند با خیال راحت برای مدت طولانی طی کنند، بلکه پتانسیل عملکرد کلی لاستیک‌ها را نیز نشان می‌دهد. لاستیک‌های خودروهای با کارایی بالا نسبت به سدان‌های خانوادگی معمولی و شاسی‌بلندها امتیاز سرعت بالاتری دارند.

امتیاز سرعت لاستیک‌های اصلی که روی خودروی شما قرار گرفته‌اند با حداکثر سرعتی که خودرو می‌توانست به آن دست یابد  باید مطابقت داشته باشد، به علاوه یک حاشیه ایمنی داخلی قابل توجه. این امتیاز سرعت به صورت یک حرف در کد عددی الفابی بیان می شود که بلافاصله بعد از اندازه تایر می آید. حروف از L تا Y متغیر هستند و محدوده سرعت حداکثر از 75 مایل در ساعت تا بیش از 186 مایل در ساعت را پوشش می دهند.

اطلاعات پوشیدن آج

دو داده‌ای که به شما کمک می‌کنند تخمین بزنید که چند مایل می‌توانید از مجموعه‌ای از لاستیک‌ها انتظار داشته باشید:

 1. درجه سایش آج
 2. گارانتی مسافت پیموده شده تایر.

درجه ساییدگی آج به عنوان یک عدد در کناره لاستیک بعد از کلمه “Treadwear” درج شده است. هرچه این عدد بیشتر باشد، احتمال دوام لاستیک بیشتر است. اما تست هایی که برای تعیین آج استفاده می شود دقیق نیستند، بنابراین تنوع زیادی در این عدد وجود دارد.

یک راه بهتر برای اندازه گیری عمر بالقوه تایر و مقایسه طول عمر مورد انتظار لاستیک های مختلف که ممکن است در نظر داشته باشید، نگاهی به ضمانت های طول عمر آج سازندگان است. بسیاری از لاستیک‌ها، اما نه همه آنها، علاوه بر ضمانت‌های کیفیت تولید/عیب، دارای ضمانت عمر آج نیز هستند. این اطلاعات را می توان در مواد بازاریابی سازنده لاستیک یافت.

قانون کلی صنعت این است که حدود سه چهارم رانندگان متوجه می شوند که تایرهایشان حداقل به اندازه مسافت پیموده شده در گارانتی عمر آج دوام می آورند. به طور کلی، اگر لاستیک‌های شما قبل از مسافت پیموده شده تضمین شده فرسوده شوند، می‌توانید برای درصد مایل‌هایی که کم کرده‌اید اعتبار دریافت کنید، که سپس می‌توانید آن را برای خرید یک تایر جدید اعمال کنید.
(فروشندگان لاستیک به طور معمول این معامله را انجام می دهند.)

لاستیک های Run-Flat

بسیاری از خودروسازان خودروهای خود را با لاستیک‌های ران فلت کارخانه نصب می‌کنند. این لاستیک‌ها می‌توانند در مسافت‌های کوتاه با سرعت کم حتی پس از پنچری بدون هوا حرکت کنند و به شما این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به تعویض تخت در کنار جاده به خانه یا مرکز تعمیر برسید.

اگر وسیله نقلیه شما در حالت ران فلت قرار گرفت، می توانید آنها را با لاستیک های معمولی تعویض کنید و یک زاپاس به همراه داشته باشید (اما مراقب باشید که برخی از اتومبیل های مجهز به ران فلت در واقع محفظه صندوق عقب ندارند). یا می‌توانید ران‌فلت‌های فرسوده‌تان را با مجموعه دیگری از ران‌فلت‌ها جایگزین کنید. اکنون که سیستم‌های پایش فشار تایر تجهیزات اجباری در خودروهای جدید هستند، حتی می‌توانید ران فلت‌ها را روی خودرویی که در اصل همراه آن نبود، نصب کنید.

لاستیک های Run-flat دارای نکات منفی هستند. دیواره‌های جانبی سفت آن‌ها، که برای بالا نگه داشتن لاستیک در هنگام تخلیه هوا لازم است، باعث می‌شود تا سواری خودرو در پیاده‌روی ناهموار به‌طور محسوسی سخت‌تر شود، اما فناوری لاستیک‌ها به طور مداوم در حال بهبود است و لاستیک‌ها تقریباً جریمه‌ای نیست که یک دهه پیش بود.
انتخاب همچنین نسبت به تایرهای معمولی محدودتر است و ران فلت ها قیمت بالایی دارند. به طور کلی، ما توصیه می کنیم تایرهای معمولی را تعویض کرده و در صورت امکان یک زاپاس یا مینی زاپاس به همراه داشته باشید.

تعویض یا ارتقا؟

یک تصمیم دیگر وجود دارد که باید بگیرید: آیا به سادگی لاستیک های وسیله نقلیه خود را با چیزی معادل تعویض می کنید یا ارتقا دهید.

تعویض لاستیک

اگر می خواهید چیزی را که روی ماشین آمده است با چیزی معادل جایگزین کنید، آماده حرکت هستید. برای مقایسه لاستیک ها از منابع دکتر خودرو استفاده کنید و سپس خرید کنید یا به یک فروشگاه لاستیک محلی بروید. مزیت خرید آنلاین این است که می توانید لاستیک های دقیق مورد نظر خود را تهیه کنید.
دکتر خودرو در امر خرید لاستیک مناسب شما را راهنمایی میکند و با قیمتی ناچیز لاستیک را در محل شمل نصب میکند.

لاستیک های خود را ارتقا دهید
این کار پیچیده‌تر از تعویض لاستیک‌هایتان است، زیرا راه‌های مختلفی در پیش دارید.
می‌توانید یک تایر با کارایی بالاتر با همان اندازه را روی مجموعه چرخ‌های فعلی خود انتخاب کنید، مثلاً یک تایر تمام فصل با کارایی بالا را جایگزین یک تایر تمام فصل استاندارد کنید، اگر بتوانید دقیقاً متناسب با آن را پیدا کنید.
یا می‌توانید مجموعه‌ای از لاستیک‌های تمام فصل تابستانی پهن‌تر و با مشخصات پایین‌تر یا با کارایی بالا را انتخاب کنید، اما این کار پیچیده‌تر است. باید بدانید که آیا لاستیک‌ها بدون ساییدگی روی سیستم تعلیق یا قسمت‌های بدنه قرار می‌گیرند یا خیر. یک مسئله ایمنی قطعی. در اینجا، مشاوره با یکی از کارشناسان تایر دکتر خودرو ضروری است، زیرا آنها این اطلاعات را برای بسیاری از خودروها دارند. همچنین می توانید یک انجمن آنلاین را برای مارک و مدل ماشین خود (در صورت وجود) بررسی کنید.

بسیاری از وسایل نقلیه را می توان از کارخانه با چندین لاستیک مختلف تهیه کرد . برای مثال هوندا سیویک با لاستیک هایی از 215/55-R16 تا 245/30ZR-20 عرضه می شود، بنابراین رفتن به چرخ هایی با قطر بزرگتر ممکن است کارساز باشد. اما بدانید که نصب لاستیک با مشخصات پایین تقریباً همیشه به یک چرخ با قطر بزرگتر نیاز دارد. قطر خارجی تایرهای شما باید ثابت بماند.

همه چیز از سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما گرفته تا فاصله آن از سطح زمین گرفته تا دنده آن تحت تأثیر اندازه کلی تایرها قرار دارد. همانطور که دیواره جانبی باریکتر می شود، چرخ باید برای جبران رشد کند.

از این راهنمای اندازه استفاده کنید تا ببینید که چگونه تغییر به یک تایر با مشخصات پایین تر بر قطر چرخ تأثیر می گذارد. لاستیک‌های پهن‌تر و با کارایی بالاتر نیز می‌توانند ماشین را خشن‌تر کنند، سریع‌تر سایش کنند، سروصداتر کنند و روی فرمان تأثیر بگذارند و احتمالاً باعث می‌شوند که مجبور به انجام اصلاحات بیشتر در فرمان در بین ایالتی شوید.

لاستیک‌های کم‌حجم نیز احتمالاً بیشتر در معرض آسیب ناشی از چاله‌ها خواهند بود، چیزی که ما با یکی از خودروهای طولانی مدت خود تجربه کردیم، که در طی 40000 مایل در جاده‌های میشیگان ناهموار ما، ده‌ها تایر کم‌حجم خود را منفجر کرد. و تقریباً مطمئناً گرانتر خواهند بود، به علاوه شما باید یک مجموعه چرخ جدید بخرید. قبل از اینکه جهش کنید، باید همه این مسائل را به دقت در نظر بگیرید.

این مطلب برگرفته از سایت caranddriver می‌باشد.